סאיב עריקאת: "הסכימו ל-67 ולא נפנה לאו"ם"

איתות ראשון מצד הפלסטינים על כוונתם לוותר על הפנייה לאו"ם בבקשה להכרה במדינה פלסטינית או ספין פוליטי שמטרתו לערער את יחסי ארה"ב-ישראל? בכנס שנערך אתמול בוושינגטון אמר נציג הרשות למו"מ סעיב עריקאת כי "המו"מ לא יחודש עד שנתניהו יכריז רשמית על קבלת מתווה אובמה", ורמז כי הפלסטינים לא יפנו לאו"ם

סאיב עריקאת, נציג ברשות במו"מ (חדשות 2)

סאיב עריקאת, המייצג את הרשות הפלסטינית בשאלות הנוגעות למו"מ עם ישראל, הכריז אתמול על עמדה פלסטינית חדשה: הפלסטינים יסכימו לחדש את המו"מ ולהימנע מפניה לעצרת הכללית של האו"ם בבקשה שתכיר במדינה פלסטינית, אם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, יכריז על הסכמתו לנהל את המו"מ על בסיס גבולות 1967 עם חילופי שטחים מוסכמים.

עריקאת לא חזר על התנאי הקודם של הפלסטינים: הקפאת הבניה בהתנחלויות, לרבות ירושלים. עריקאת דיבר בכנס שנערך בוושינגטון ביזמת מרכז סבן למדיניות מזרח-תיכונית, במכון ברוקינגס, שבו השתתפו מומחים לענייני המזה"ת. ידיעה על כך התפרסמה לראשונה בטור לענייני חוץ של ג'קסון דיל ב"וושינגטון פוסט".

לפי הטור ב"וושינגטון פוסט" אמר עריקאת: "אנו מוכנים לחדש את המו"מ, אך רק עם נתניהו יקבל רשמית את העיקרון שהתווה אובמה ושלפיו מדינה פלסטינית עתידית תהיה מושתתת על גבולות 1967, עם חילופי שטחים שישקפו את השינויים הדמוגרפיים באזור".

"אם נתניהו רוצה שותף עליו לומר זאת. שתי מדינות משני הצדדים של גבולות 67, עם חילופי שטחים מוסכמים", אמר עריקאת. "הוא צריך לבחור". לדבריו, בלעדי הכרזה כזו מפי נתניהו, השיחות לא יחודשו והפלסטינים ימשיכו בהכנות לקראת הפניה המתוכננת לעצרת הכללית, בבקשה להכרה במדינה פלסטינית, והפניה למועצת הביטחון בבקשה שפלסטין תתקבל כחברה בארגון. יזמת או"ם של הפלסטינים תחיל ב-15 ביולי, קבע עריקאת.

בעל הטור מציין, שעריקאת השתדל להדגיש שהוא נותן ביטוי רשמי לעמדה חדשה של הפלסטינים בתגובה על יזמת ממשל אובמה לדחוף לחידוש המו"מ בין שני הצדדים. בניגוד למקובל בכנסים מסוג זה, דיבר עריקאת לציטוט וחזר כמה פעמים על הדרישה שנתניהו ייצא בהכרזה רשמית על נכונותו לקבל את גבולות 67.

"אין לי בעיה עם ארה"ב", אמר עריקאת. "אם נתניהו יאמר שהוא מקבל את פתרון של שתי מדינות, על גבולות 67, עם חילופי שטחים מוסכמים, אז הוא נכנס למשחק. על פי דברי נתניהו בקונגרס, הוא אינו שותף לשלום". כזכור, הכריז נתניהו באותו נאום, לפני מליאות שני בתי הקונגרס, שישראל לעולם לא תחזור לקווי 67. המחוקקים קמו על רגליהם והריעו לו ממושכות בעקבות התבטאות זאת.

כמה מומחים בכנס הטילו ספק בכנות כוונותיו של עריקאת מפני שהוא מודע היטב לכך, שאין כמעט סיכוי שנתניהו ישמיע הצהרה כזו. "מדוע לא יכריזו הפלסטינים שהם מקבלים את נוסחת אובמה לקווי 67, ויניחו לשאר העולם ללחוץ על נתניהו שיודיע אף הוא על הסכמתו לנוסחה זו?", שואלים מומחים אלה.

בתשובה לשאלה, איזה ערך יש ליזמה הפלסטינית החדשה לאור ההתנגדות המוצהרת של נשיא ארה"ב ברק אובמה לפניה לאו"ם, אמר עריקאת: "אנו צריכים ללכת בכל דרך אפשרית אם מו"מ עם ישראל לא יהיה אופציה. אין לנו שום כוונה לבודד את ישראל או לשלול ממנה לגיטימציה. פנייתנו להתקבל לאו"ם תיעשה כדי לשמור יזמת שתי המדינות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת