ארה"ב מגנה את הצתת המסגד במועייר: "תקיפה אחרונה מבין סדרה של אירועים אלימים"

אחרי הגינויים ברחבי ישראל והעולם, הצטרפה הלילה גם ארה"ב לגינויים על הצתת המסגד בכפר מועייר הסמוך לרמאללה. דובר מחלקת המדינה האמריקנית טומי וייטור הזכיר כי מדובר רק ב"תקיפה האחרונה מבין סדרה של אירועים אלימים נגד מסגדים בגדה המערבית". ארה"ב קראה לישראל לפתוח בחקירת המקרה

ארצות הברית גינתה הלילה את הצתת המסגד בכפר מועייר הסמוך לרמאללה אתמול. "על שני הצדדים לפעול ככל האפשר כדי למנוע תקיפות והסתה מן הסוג הזה", אמר דובר מטעם מחלקת המדינה האמריקנית טומי וייטור.

וייטור הזכיר בדבריו כי לא מדובר במקרה יחיד, אלא "באחרון מבין סדרה של תקיפות אלימות דומות נגד מסגדים בגדה המערבית". "מקרים מן הסוג הזה פוגעים במאמצים לשלום אזורי", הוסיף וייטור וקרא לישראל לפתוח בחקירת המקרה ולהעמיד את האחראים לכך לדין.

רה"מ על הצתת המסגד במועייר: "מעשה נפשע"

הגינוי האמריקני מצטרף לשורה של גינויים ברחבי ישראל והעולם למעשה. ראש הממשלה בנימין נתניהו גינה אתמול בצהריים בחריפות את הצתת המסגד בכפר מורייר. נתניהו הדגיש כי הוא מקווה שהמציתים יאותרו בהקדם ויבואו על עונשם: "זהו מעשה נפשע שבא במטרה לעורר פרובוקציה. מדינת ישראל שמה לה לדגל את כיבוד חופש הדת והפולחן ותפעל בנחרצות נגד כל מי שיפגע בעיקרון זה".

גם שר הביטחון אהוד ברק גינה את ההצתה ואמר כי "המעשה הנפשע נועד ללבות יצרים ולפגוע בסיכוי לחיים בשלום זה לצד זה. אני מאמין שצה"ל וכוחות הביטחון ישימו ידם על מבצעי המעשה הזדוני". ברק הורה לצה"ל ולכוחות הביטחון לפעול בכל האמצעים כדי ללכוד את המבצעים. יו"ר האופוזיציה ציפי לבני הגיבה גם היא: "הצתת המסגד היא פשע המנוגד לערכים היהודים ולציונות. יש לטפל בפורעי החוק במהירות וביד קשה".

אתמול בשעות הבוקר נרשמו עימותים אלימים בין פלסטינים לכוחות צבא בכפר, לאחר שבמהלך הלילה הגיעו למקום אלמונים, הציתו צמיגים בשטח מסגד בכפר וריססו את הכתובת "תג מחיר עלי עין". העימותים פוזרו על ידי אמצעים לפיזור הפגנות.

התלונה על השחתת המסגד התקבלה במנהל האזרחי. אחרי תחקור ראשוני, העביר צה"ל מסרי הרגעה לפלסטינים באמצעות קציני המנהל האזרחי. בצה"ל הבהירו לאנשי הכפר כי ישראל רואה בחומרה מקרי פגיעה במקומות הקדושים. צוות מז"פ של משטרת בנימין הגיע לנקודה והחל בחקירת האירוע.

הכתובת על המסגד "תג מחיר עלי עין", באה על פי החשד כדי לציין כי מדובר בפעולת תגמול על פינוי המאחז עלי עין באזור בנימין לפני כשבוע. כוחות צה"ל, משטרה והמינהל האזרחי הותקפו על ידי מתנחלים בזמן פינוי המבנים במאחז. שבעה שוטרים נפצעו בעימותים. פעילי ימין שהיו בזירה האשימו את כוחות הביטחון בפרוץ האלימות, ומחו על האופן שבו התבצע המהלך.

ארגון רבנים למען זכויות אדם הגיב לאירועים בכפר אל-מועייר. "הדיווחים על עוד השחתת מסגד, הפעם במורייר, מדליקים נורה אדומה. אם אכן מדובר בהשחתה הרי שהמשחיתים הם חלק משרשרת של מתדלקי השנאה והאלימות שעלולים לפגוע בכל אחד מאיתנו", כתב הארגון בהודעתו והדגיש: "המעשה הנתעב, עומד בניגוד לערכי המוסר האנושי ואמונתינו היהודית שאסור לפגוע בבני דתות אחרות, ואנו נעשה כל מאמץ להפוך השנאה להידברות בין דתית ומאבק במציתי הקונפליקט".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת