אובמה: לא למדינה פלסטינית בלי משא ומתן

"לא להקמת מדינה פלסטינית ללא מו"מ" - זו ההצהרה המשותפת איתה יצאו היום נשיא ארה"ב ברק אובמה וקנצלרית גרמניה אנגלה מרקל בתום פגישה משותפת בין השניים בבית הלבן. אובמה הוא שמסר את ההצהרה במסיבת עיתונאים שערך מיד לאחר הפגישה. השניים דנו גם בנושא משבר האירו ביוון

אובמה ומרקל במסיבת עיתונאים, היום (רויטרס)

נשיא ארה"ב ברק אובמה וקנצלרית גרמניה אנגלה מרקל הביעו היום הסכמה משותפת בקריאה לפלסטינים להימנע מהכרזה באופן חד צדדי על מדינה, זאת על ידי קבלת הכרה באו"ם. אובמה אמר את הדברים במסיבת עיתונאים בבית הלבן, דקות ספורות לאחר שסיים את פגישתו עם מרקל.

מרקל ואובמה שוחחו על מספר עניינים הנוגעים ליחסי שתי המדינות, אך גם דנו בנושאים מדיניים עולמיים. אחד הנושאים הנוספים שעלו בפגישת השניים הוא גם משבר היורו ביוון והסיוע הגרמני המתוכנן למדינה.

ישראל והפלסטינים מנסים לחדש את המו"מ בחשאי

אחרי שנתניהו סירב לקבל את מתווה המו"מ שהציע לו הנשיא האמריקני ברק אובמה, התברר אמש כי מתחת לפני השטח מתקיימים ניסיונות לחדש את המו"מ בין ישראל לפלסטינים.

בימים האחרונים הגיעו לארה"ב ראשי צוותי המו"מ משני הצדדים, יצחק מולכו מהצד הישראלי וסאיב עריקאת מהצד הפלסטיני, לשיחות טרום-מו"מ עם מזכירת המדינה האמריקנית הילרי קלינטון. האמריקנים מנסים לראות אם בכלל ישנו פתח להסכמות בין הצדדים על חלק מהנושאים, זאת במטרה לנסות ולמנוע הכרזה חד צדדית של הפלסטינים על מדינה בספטמבר הקרוב.

הילרי קלינטון: "יהיה לא יעיל לקיים ועידת פיסגה בשלב זה"

במקביל, מזכירת המדינה קלינטון לא מביעה התלהבות מיוזמת השלום הצרפתית החדשה. "כרגע אנחנו עדיין בגישת 'נחכה ונראה', משום שאין לנו הבטחות מאף אחד מהצדדים לכך שהם מוכנים לחזור לשולחן המו"מ", אמרה קלינטון אתמול בסיום פגישתה עם שר החוץ הצרפתי ז'ופה המבקר בארה"ב, והוסיפה: "זה יהיה לא יעיל לקיים ועידת פיסגה בשלב זה".

בשבוע שעבר הציג שר החוץ הצרפתי לישראל ולפלסטינים הצעה לפיה יגיעו הצדדים לפסגת שלום בפריז שם ידונו על הסדר קבע, במתווה עליו כבר הסכימו ארה"ב וצרפת. ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר אתמול בישיבת הממשלה כי ישראל תשקול להגיע לפסגה כזו, אך לא תנהל מו"מ עם ממשלה פלסטינית שחציה חמאס. הפלסטינים מצדם הביעו הסכמה מלאה לתנאים שהציג ז'ופה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק