ישראל והפלסטינים מנסים לחדש את המו"מ בחשאי

הזדמנות אחרונה לפני ספטמבר? בימים האחרונים הגיעו ראשי צוותי המו"מ הישראלי והפלסטיני לארה"ב, שם הם מנהלים שיחות חשאיות עם מזכירת המדינה הילרי קלינטון. המטרה: להגיע לפתיחת מו"מ שתבטל את התכנית הפלסטינית להכריז בספטמבר על מדינה. קלינטון: "כרגע אנחנו עדיין בגישת 'נחכה ונראה'"

אחרי שנתניהו סירב לקבל את מתווה המו"מ שהציע לו הנשיא האמריקני ברק אובמה, מתברר שמתחת לפני השטח מתקיימים ניסיונות לחדש את המו"מ בין ישראל לפלסטינים.

בימים האחרונים הגיעו לארה"ב ראשי צוותי המו"מ משני הצדדים, יצחק מולכו מהצד הישראלי וסאיב עריקאת מהצד הפלסטיני, לשיחות טרום-מו"מ עם מזכירת המדינה האמריקנית הילרי קלינטון. האמריקנים מנסים לראות אם בכלל ישנו פתח להסכמות בין הצדדים על חלק מהנושאים, זאת במטרה לנסות ולמנוע הכרזה חד צדדית של הפלסטינים על מדינה בספטמבר הקרוב.

הילרי קלינטון: "יהיה לא יעיל לקיים ועידת פיסגה בשלב זה"

במקביל, מזכירת המדינה קלינטון לא מביעה התלהבות מיוזמת השלום הצרפתית החדשה. "כרגע אנחנו עדיין בגישת 'נחכה ונראה', משום שאין לנו הבטחות מאף אחד מהצדדים לכך שהם מוכנים לחזור לשולחן המו"מ", אמרה קלינטון בסיום פגישתה עם שר החוץ הצרפתי ז'ופה המבקר בארה"ב, והוסיפה: "זה יהיה לא יעיל לקיים ועידת פיסגה בשלב זה".

בשבוע שעבר הציג שר החוץ הצרפתי לישראל ולפלסטינים הצעה לפיה יגיעו הצדדים לפסגת שלום בפריז שם ידונו על הסדר קבע, במתווה עליו כבר הסכימו ארה"ב וצרפת. ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר אתמול בישיבת הממשלה כי ישראל תשקול להגיע לפסגה כזו, אך לא תנהל מו"מ עם ממשלה פלסטינית שחציה חמאס. הפלסטינים מצדם הביעו הסכמה מלאה לתנאים שהציג ז'ופה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק