נתניהו בישיבת הממשלה: "נבחן את ההצעה הצרפתית"

לאחר שיו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן הודיע כי הוא מקבל את יוזמת הצרפתים לפתוח במו"מ עם ישראל בפריז, אומר הבוקר ראש הממשלה לשרים: "נבחן כיצד ההצעה משתלבת עם יוזמות אחרות, נלמד אותה ונדון בה עם ארה"ב". למרות זאת הדגיש: "לא יתבצע משא ומתן מול ממשלה פלסטינית שחציה חמאס"

מקבלים את ההצעה הצרפתית? ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר היום לשרים בפתח ישיבת הממשלה השבועית כי "שמעתי את ההצעה שהביא שר החוץ הצרפתי אלן ז'ופה, איתו נועדתי ביום חמישי בירושלים. אנו מעריכים מאוד את ידידינו הצרפתים ואשיב להם לאחר שנשקול את הדברים".

"נלמד את ההצעה ונדון בה גם עם ידידינו בארה"ב", הוסיף נתניהו. "גם האמריקנים רוצים לקדם יוזמות וגם לנו יש מחשבות משלנו. נבחן כיצד ההצעה משתלבת עם יוזמות אחרות. מובן שלא ניתן ליישם את כולן, רצוי להתרכז ביוזמה אחת ולקדמה".

עם זאת ציין ראש הממשלה: "גם כאן ראוי להדגיש את מה שאנו שבים ואומרים - לא יתבצע משא ומתן מול ממשלה פלסטינית שחציה חמאס, ארגון טרור שמבקש להשמיד את ישראל. הבהרתי לשר החוץ של צרפת שהחמאס חייב לאמץ את עקרונות הקוורטט".

"רוח חדשה בחמאס? שחררו את שליט"

"אם נכונה הטענה שיש רוח חדשה מצד חמאס, היא יכולה לבוא לידי ביטוי בשחרור גלעד שליט", אמר. "אם לאבו-מאזן יש קשר כזה טוב עם החמאס, הוא יכול ללחוץ על החמאס לשחרר את גלעד. בכל מקרה, תנועת החמאס אינה פטורה מעמידה בתנאי הקוורטט".

נושא ההצעה הצרפתית עלה גם לדיון בישיבת שרי הליכוד הבוקר. שר החינוך גדעון סער הביע הסתייגות ואמר, ״היוזמה בעייתית מבחינת ישראל, כי היא מחזירה 2 מרכיבים בעיתיים, שדחינו וראש הממשלה דחה, גם כשנכללו בנאום אובמה: הקביעה של קווי 67' כתוצאת המו״מ לפני שהחל ודחיית סוגיות אחרות של הסדר הקבע, כמו הפליטים".

מה כוללת ההצעה הצרפתית? 

על פי מתווה ההצעה, יגיעו מנהיגי ישראל והרשות לוועידת פסגה בפריז שם ינסו להניע מחדש את המו"מ על הסדר קבע.

"ההצעה הצרפתית עוסקת בעיקרה בדיון על העקרונות שהציג הנשיא ברק אובמה, ולכך אנו מסכימים", אמר אתמול יו"ר הרשות הפלסטינית אבו-מאזן, יומיים לאחר פגישתו ברמאללה עם שר החוץ הצרפתי אלן ז'ופה. "דיברנו על הקמת מדינה פלסטינית בגבולות 67', שיתואמו עם ישראל, מצרים וירדן". יו"ר הרשות הוסיף כי אם ועידת השלום תצא לפועל, הוא מבטיח שלא לנקוט בצעדים חד צדדיים.

במהלך ביקורו בישראל וברשות השבוע, אמר ז'ופה כי יהיה זה שקר להביע אופטימיות יתרה מחידוש המו"מ, אבל הוא מאמין שבסופו של דבר יהיה אפשר להגיע להסדר קבע באזורנו. "אנחנו רוצים להימנע מצעדים קיצוניים, והדרך היחידה להימנע מהם היא לחזור לשולחן המו"מ", סיכם ז'ופה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת