הליגה הערבית: "על האו"ם להכיר בפלסטין, ומזרח ירושלים כבירתה"

ראשי הליגה הערבית תומכים בהחלטתו של אבו מאזן לפנות בספטמבר לאו"ם ואף ידרשו שהמדינה הפלסטינית תהיה חברה רשמית. "על האו"ם להכיר במדינה פלסטינית בגדה המערבית וברצועת עזה, כשמזרח ירושלים היא בירתה", נמסר

אבו מאזן בקטאר, הערב (חדשות 2)

ראשי הליגה הערבית המכונסים הערב בקטאר החליטו לתמוך בכוונתו של יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן לפנות לאו"ם בספטמבר, בבקשה להכיר במדינה פלסטינית. ראשי המדינות החליטו כי "על האו"ם להכיר במדינה פלסטינית בגדה המערבית וברצועת עזה, כשמזרח ירושלים היא בירתה". הליגה הערבית אף תפנה לאו"ם בבקשה להעניק לפלסטין חברות באו"ם.

מוקדם יותר הערב אמר אבן מאזן בפני בפני הליגה הערבית כי "אין בסיס משותף" למשא ומתן עם ראש הממשלה בנימין נתניהו וכי פנייה לאו"ם בבקשה להכרה במדינה פלסטינית, היא האפשרות היחידה.

אבו מאזן דחק בליגה הערבית לסייע לפלסטינים, אם הצעד של הכרה חד צדדית במדינה פלסטינית בספטמבר יגרור סנקציות. לדבריו, אם ייפתח מו"מ בתנאים המקובלים על הפלסטינים - הפנייה לאו"ם תימנע.

"אנו רואים מהתנאים שנתניהו הציב, שאין לנו יסודות משותפים למשא ומתן. האפשרות היחידה והבסיסית שלנו היא ללכת לאו"ם", אמר אבו מאזן בפתיחת דבריו. "זה לא סוד, אמרנו את זה לאמריקנים, לאירופים ולישראלים".

דני אילון: החלטת תמיכה של האו"ם בפלסטין תעלה אבק"

מוקדם יותר היום בירך סגן שר החוץ דני אילון על החלטתה של העצרת הכללית של האו"ם הלילה, שלא לאשר את הקמתה של מדינה פלסטינית עצמאית ללא אישור מועצת הביטחון. אילון אמר כי אם באמת תתקבל החלטה שכזו בעצרת האו"ם - "תהיה זו עוד החלטה שתעלה אבק בארכיב האו"ם".

באירוע שבת תרבות בנס ציונה, התיייחס אילון לנאומי השבוע האחרון של נשיא ארצות הברית ברק אובמה, ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן. "לא נראה שהתנאים כרגע מאפשרים הקמת מדינה פלסטינית באמצעות משא ומתן או באמצעות האו"ם", אמר אילון. "האפשרות הריאלית היחידה היא הסדר ביניים ארוך-טווח".

במסיבת עיתונאים שכינס הלילה נשיא העצרת הכללית של האו"ם ג'וזף דייס, אמר כי ללא המלצה ממועצת הביטחון - מדינה פלסטינית לא תתקבל כחברה באומות המאוחדות. "אם ארצות הברית, או כל חברה קבועה אחרת באו"ם, תטיל וטו על ההצעה - עניין קבלת המדינה הפלסטינית כלל לא יעלה להצבעה", אמר דייס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת