אובמה בלונדון: "דואגים לכך שלאירן לא יהיה גרעין"

היום שאחרי נאום נתניהו בקונגרס: נשיא ארה"ב ברק אובמה קיים בלונדון מסיבת עיתונאים משותפת עם דיוויד קמרון, בה אמר כי "ירושלים היא סוגייה קשה, ונצטרך לדבר עליה". הוא הוסיף: "פנייה לאו"ם היא טעות של הפלסטינים"

נשיא ארה"ב ברק אובמה, מי שהואשם בבריטניה בתקופה האחרונה כמי שמחפש "חברים" חדשים ומזניח בני ברית ישנים, נשא הערב נאום שהוגדר "היסטורי" מול שני בתי הפרלמנט הבריטים. את נאומו העברנו בשידור חי כאן באתר.

"אנו לומדים לאחרונה שהשאיפה לכבוד וחירות אינה נחלתן של בריטניה, ארצות הברית או המערב בכלל - אלא של כל העולם", אמר אובמה - בהקשר לתמורות במזרח התיכון.

"היום, אחרי עשור קשה שהחל במלחמה והסתיים במשבר כלכלי, הגענו סוף כל סוף לכדי יציבות. ארצות הברית ובריטניה מסיגות את כוחותיהן מעירק, באפגניסטן הולך ומתגבש שלטון עצמי, חיסלנו את אוסאמה בן לאדן יחדיו וכעת אנו מתייצבים בשורה אחת מול אתגרים רבים, אבל זה הגדול מביניהם עדיין לפנינו".

אובמה הביע תקווה כי "הצמיחה והשגשוג יובטחו בהצלחה, וכן שנוכל לנצח את המחלות, העוני ואת סכנות הגרעין. העולם כולו תלוי ביוזמה שלנו. הימים שבהם צ'רצ'יל ורוזוולט פתרו את בעיות העולם עם כוסיות ברנדי הגיעו לסיומם, למרות שגם אני וגם דיוויד קמרון יכולים ליהנות מאיזה כוס משקה", הוא סיכם בחיוך.

הנשיא האמריקני הביע אמון בכלכלת ארצו והמערב ואמר כי "הכלכלה העולמית שנבנית עכשיו מאפשרת מרחב מירבי של יצירתיות וחופש. המדינות שפועלות כך הן המובילות, בזכות אישים כמו אלברט אינשטיין וסטיב ג'ובס".

בנושא הגרעין, התחייב אובמה כי הוא ועמיתיו בלונדון "ידאגו לכך שנשק גרעיני לא ייפול לידיים הלא נכונות. זהו בדיוק המסר ששיגרנו באמצעות הסנקציות לצפון קוריאה ולטהרן".

על הנעשה במזרח התיכון, אמר הנשיא האמריקני כי "אנו מחויבים לביטחונה של מדינת ישראל וכן להקמתה של מדינה פלסטינית. גם באזור הזה וגם בצפון אפריקה, אנו חוזים לנגד עינינו כיצד נוטשים עמי המדינות, בזה אחר זה, את אגרופי הברזל של המשטרים הטוטליטריים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת