אבו מאזן משיב לנתניהו: רק מו"מ - אם לא נפנה לאו"ם

יום לאחר נאומו של נתניהו בוושינגטון, הגיב לראשונה יו"ר הרשות הפלסטינית לדברים שאמר ראש הממשלה בארה"ב. "ללא מו"מ עד ספטמבר נבקש מהאו"ם להכיר במדינה פלסטינית עצמאית", הדגיש אבו מאזן

לאחר ששמר על שתיקה במשך השבוע וסירב להתייחס לדבריו של ראש הממשלה, מגיב היום יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן לנאומו של בנימין נתניהו בוושינגטון.

אבו מאזן כינס ישיבה מיוחדת ברמאללה של נציגי אש"ף, בתום ביקורו של נתניהו בארה"ב ופגישתו עם הנשיא האמריקני ברק אובמה. יו"ר הרשות הפלסטינית הדגיש כי נאומו של ראש הממשלה "שלילי" והבהיר כי ללא מו"מ עד ספטמבר יבקש מהאו"ם להכיר במדינה פלסטינית עצמאית.

"ראש הממשלה נתניהו התרחק מאוד מתהליך השלום, ובנוסף הציב פתרונות למרבית הסוגיות, אם לא כולן, עוד בטרם החל המשא ומתן", ציין אבו מאזן ומיהר להסביר: "הוא הציב פתרונות ולאחר מכן אמר: 'בואו למשא ומתן"'.

עוד הוסיף יו"ר הרשות: "איני רוצה לציין את כל הסוגיות, אך נתניהו לא דיבר על משהו שאנחנו יכולים לבנות עליו באופן חיובי: "האדמה היא אדמת אבותינו ואבות-אבותינו", "ירושלים היא הבירה המאוחדת", "הנוכחות בנהר הירדן", "בעיית הפליטים תיפטר במדינה הפלסטינית", וכו'.

"כל אלו גורמים לכל אדם לראות זאת בעין שלילית מאוד. זה עניין אחד. עניין נוסף הוא סוגיית הפיוס הפלסטיני, שהופיע גם כן בנאום של נתניהו, אך אנו רוצים לומר כי הפיוס הוא אינטרס פלסטיני מהותי שיש להצליח ולהשלים אותו, וכפי שאמרתי - על בסיס המוסכם בקהיר: הקמת ממשלת עצמאית המורכבת מטכנוקרטים פלסטינים, שתעשה את המוטל עליה. ידוע כי הפן המדיני הוא מענייניו של אש"ף.

רוצים תאריך

"באשר לנאום הנשיא אובמה - שדיבר על מדינה פלסטינית בגבולות 67', ועל מדינה בעלת גבולות עם מצרים, ירדן וישראל, הרי שזהו מתווה עליו אנו יכולים להתייחס אליו בצורה חיובית ולבחון את יתר הסוגיות ויתר מקורות הסמכות (של המו"מ).

"חייבים להיות מקורות סמכות מוכרים למתווה הזה, מקורות סמכות בינלאומיים, אותה אישרה הלגיטימיות הבינלאומית, ה"רביעייה" והעולם. חייב להיות למו"מ הזה תאריך סיום. כלומר, מו"מ שיימשך לעד - לא ייתכן שיוגדר כמו"מ, כך שיש להגדיר לו"ז ומקורות סמכות למו"מ הזה, שיכלול את כל סוגיות הסדר הקבע: הגבולות, הביטחון, ירושלים, ההתנחלויות, הפליטים והמים. לא נקבל שיוצבו פתרונות עוד בטרם התחלנו במו"מ - כפי שעשה מר נתניהו".

מוקדם יותר התייחס ראש ממשלת חמאס איסמעיל הנייה לנאום ושלח איומים מפורשים לעבר ישראל: "בשנה הבאה צריכים להגיע מיליונים לגבול עם ישראל, לא רק ביום הנכבה אלא גם במסגרת אירועים אחרים".

שביעות רצון בסביבת נתניהו

בשעה זו עושה ראש הממשלה את דרכו חזרה מוושינגטון לישראל, לאחר שבוע עמוס במיוחד. בסביבתו של נתניהו אומרים היום כי ראש הממשלה מרוצה מאד מהנאום שנשא באמש פני הקונגרס ומקבלת הפנים החמה שבה התקבל. 

"הצלחנו לאחד את הגוף הזה סביב העקרונות החשובים למדינת ישראל: ירושלים מאוחדת, עקרונות הביטחון, העובדה שיהודה ושומרון הם חלק מתפיסת המולדת היהודית, ושאנחנו מושיטים יד לשלום", הדגיש ראש הממשלה בשיחה עם מקורביו.

לאחר נאומו בקונגרס העניק ראש הממשלה ריאיונות לכלי התקשורת האמריקנים, בהם חזר על המסר העיקרי שביקש להעביר והדגיש כי הכדור נמצא כעת במגרש הפלסטיני.

"מה שהנשיא עבאס צריך לעשות מול עמו זה מה שאני עשיתי מול עמי. עליו להתייצב ולומר שש מילים: 'אני מוכן להביע הכרה במדינה היהודית'", הבהיר נתניהו בריאיון לרשת "פוקס".

הנחות לאבו-מאזן

ראש הממשלה, שזכה לתמיכה מבית הנבחרים בוושינגטון, הרשה לעצמו להתבדח עם המראיין: "אתה יודע מה? אני מוותר לו, הוא יכול לומר זאת בחמש מילים: 'אני מביע הכרה במדינה יהודית'".

גם מזכיר הממשלה צבי האוזר סבור שאחרי שנתניהו הבהיר את עמדתו, כעת תורם של הפלסטינים להיענות לאתגר. לדברי האוזר, בריאיון ל"קול ישראל", אם יקבל אבו מאזן את עקרון המדינה היהודית ייפתרו 90% מהבעיות. עוד הוסיף מזכיר הממשלה כי כל שאר הנושאים הם פרטים שאפשר לגשר עליהם, אך נראה שהפלסטינים לא נכונים אפילו לרמוז להכרה במדינת לאום יהודית.

בעקבות נאומו של נתניהו, אמר גורם ישראלי בכיר לחדשות 2 כי "היה חשוב להציג דווקא בוושינגטון את האמת היסודית של ישראל כדי למנוע את המשך הסחף בעמדות". לאחר הדברים, הבהיר נתניהו לחברי קונגרס כי יהיה מוכן להציג את עמדותיו גם ברמאללה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

מתיחות בין נתניהו לאובמה - סיקור מיוחד:

נתניהו בקונגרס: "מוכנים לוויתורים בארץ אבותינו"

  

אובמה לנתניהו: לא הבנת אותי נכון

  

מה אומרת שפת גופם של נתניהו ואובמה?

 

נתניהו לאובמה: דוחה את הצעתך

עימות חזיתי בין אובמה לנתניהו

הצצה נדירה לטיסת ראש הממשלה לוושינגטון

"אובמה זרק את ישראל מתחת לגלגלי אוטובוס"

נאום אובמה על המזה"ת: "על הכיבוש להסתיים"