מצא את ההבדלים: ביבי בגירסת 78'

מאבק ההסברה של ראש הממשלה בנימין נתניהו סביב הסכסוך הישראלי פלסטיני נמשך כבר עשרות שנים. לקראת נאומו החשוב בקונגרס, מצאנו קטע וידאו בו נראה ראש הממשלה, שאז קרא לעצמו "בן ניתאי", מסביר מהו מקור הקונפליקט

אחרי 33 שנה: לקראת נאומו של ראש הממשלה בנימין נתניהו היום בקונגרס האמריקני, חברינו בתכנית "פגוש את העיתונות" חיפשו ומצאו בארכיון סרטון משנת 1978 בו נראה נתניהו, אז תחת השם "בן ניתאי", נואם באנגלית על הסכסוך במזרח התיכון.

נתניהו, שהיה אז יועץ כלכלי שסיים את לימודיו באוניברסיטה היוקרתית MIT, הסביר לקהל שהגיע לצפות בפאנל בעמדתו בנוגע למקור הקונפליקט באזור. "גרעין הסכסוך האמיתי, הוא הסירוב המצער של הפלסטינים להכיר במדינת ישראל", מסביר נתניהו (ניתאי) הצעיר.

"אני חושב שבמשך 20 שנה הערבים שלטו בגדה המערבית וברצועת עזה, ואם ההכרזה על עצמאות היתה כפי שהם טוענים מקור הסכסוך, הם בקלות יכלו להקים אז מדינה פלסטינית, אבל הם לא", מסביר נתניהו.

נתניהו: "מסרבים להכיר בנו"

נתניהו הוסיף: "במשך 20 שנה לא שמענו מילה על הגדרה עצמית, ומה שכן שמענו היה הרצון לדחוק את היהודים לים. בו נזכור שמה שאנחנו מדברים עליו זה לא הניסיון לבנות מדינה - אלא להשמיד מדינה.

הלילה, 33 שנה לאחר מכן, התייחס ראש הממשלה לסכסוך, בנאומו בפני השדולה היהודית בארה"ב איפא"ק: "הסכסוך נמשך שנים רבות כי הפלסטינים מסרבים לסיים אותו ומסרבים להכיר בקיומה של המדינה היהודית. הסכסוך נסב סביב הנושא הזה תמיד. אנו יכולים וחייבים לפתור אותו, אך נגיע לשלום עם הפלסטינים רק אם הם יכירו בקיומה של המדינה היהודית", ציין נתניהו.