ציפי לבני באיפא"ק: ניתן למנוע הכרזה על מדינה פלסטינית

עוד לפני נאומו של ראש הממשלה נתניהו, הציגה לבני בפני צירי ועידת איפא"ק את דעותיה בקשר ליחסי ישראל והפלסטינים. "ההסכם בין החמאס לפת"ח הוא פתח למכשול המשא ומתן", אמרה לבני, שהצהירה כי עדיין אפשר להפוך את ספטמבר לעוד חודש בשנה. את נאומו של נתניהו נעביר בשידור חי בחדשות 2 באינטרנט החל ב-4 בבוקר

ציפי לבני בעת נאומה בפני ועידת איפא"ק (רויטרס)

שעות ספורות לפני שראש הממשלה בנימין נתניהו יעלה לנאום בפני צירי ועידת איפא"ק, עלתה יו"ר האופוזיציה ציפי לבני והתייחסה במרבית נאומה לשינויים במזרח התיכון בכלל וברשות הפלסטינית בפרט.

את נאומו של ראש הממשלה נעביר בשידור חי בחדשות 2 באינטרנט החל בשעה 4:00 בבוקר

"המזרח התיכון החדש כמעט כאן", אמרה לבני, "אך אנו עדיין לא יודעים האם הוא יביא עמו הבטחה לדמוקרטיה אמיתית ולשלום בין עמים. האופציה האחרת היא שקיצונים ינצלו את ההליך הדמוקרטי וישתלטו עליו תוך הובלת האזור ואפילו העולם לעימות. כיהודים שמתמודדים עם השינויים הללו, ההיסטוריה שלנו והמסורת שלנו דורשים מאיתנו לקדם בברכה ולתמוך בתקווה שרוחות השינוי הזה מציעות".

בהמשך לכך, הוסיפה יו"ר קדימה כי "כיהודים, כציונים וכאזרחים שחיים במזרח התיכון, שכונה קשה מאוד אנו לא יכולים רק לקוות לטוב. אנו לא יכולים להיות אדישים לתוצאות הקרב הזה, שיעצב את עתידנו. אי פעולה אינה אופציה. האויבים שלנו צריכים לדעת שישראל כאן בכדי להישאר. כפי שאבא אבן אמר פעם: המדינות באזור יכולות לעשות איתנו מלחמות או שהן יכולות לעשות שלום עמנו - אבל זה תמיד יהיה איתנו".

חזון ישראל: הבטחת הבית לעם היהודי

לבני התייחסה בצורה נרחבת גם לסכסוך המתמשך בין ישראל לפלסטינים. "חוסר פעולה גם אינה אופציה כאשר אנו דנים בסכסוך הישראלי-פלסטיני". לדברי לבני, המילה שלום רחוקה ממימוש אבל דווקא עכשיו אסור לישראל להרים ידיים, ועליה לקדם את החזון שלה.

"אני מדברת על החזון של ישראל. במיוחד בימים בהם הציונות פחות מובנת וישנו תהליך של דה-לגיטימציה של ישראל עלינו צריך להגדיר את המטרה. המטרה ומהות הקיום של ישראל הוא הבטחתה כבית הלאומי של העם היהודי, מדינה דמוקרטית שערכיה חיים זה לצד זה בהרמוניה ולא בניגוד, מדינה בטוחה שחיה בשלום באדמת אבותינו. אם לא נפעל, אנו נסכן את המפעל הציוני".

"הסכם חמאס-פת"ח: פתח למכשול"

לבני גם התייחסה להסכם האחדות ברשות הפלסטינית בין חמאס לפת"ח, ועל הכוונה של הפלסטינים להכריז בחודש ספטמבר באופן חד צדדי על מדינה. "את שני הדברים הללו עדיין אפשר לשנות - זה לא מאוחר מדי. ברור שהצהרה באו"ם לא מקדמת שלום, בוודאי לא מאוזן. שמחתי לראות שנשיא ארה"ב מבקש לנקוט יוזמה למניעת חד-צדדיות".

"הסכם חמאס-פת"ח הוא מכשול בדרך למו"מ", הוסיפה יו"ר האופוזיציה, "חמאס לא נולד אתמול, והתמודדנו איתו כאשר עלה לשלטון בעזה בשנת 2006. הממשלה העתידית הפלסטינית, לא משנה הרכבה, צריכה להוכיח שהיא פרטנר לשלום על ידי אימוץ עקרונות הקוורטט. לא פחות מכך. תנאי הקוורטט נולדו בירושלים ופורסמו על ידי הקהילה הבינלאומית".

לסיכום דבריה, אמרה לבני כי היא מאמינה שישראל חזקה מספיק. "בזכות צה"ל ובזכות הידיעה של הקיצונים שהקשר בין ישראל לארה"ב בלתי ניתן לשבירה. הציונות לא מתה כשישראל נולדה - וביחד נגרום לילדינו להיות גאים בישראל כפי שאני גאה פה".

פרסום ראשון: התכנית לעצירת הקמת המדינה הפלסטינית

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק