עצומה למלך עבדאללה: "ירדן היא פלסטין"

לקראת יום העצמאות הירדני שחל ביום רביעי, תוגש מחר עצומה לעבדאללה מלך ירדן בעשר שגרירויות שונות בעולם בדרישה: "הכר בירדן כמדינת הפלסטינים". ח"כ אריה אלדד, העומד מאחורי היוזמה, אומר: "תכנית 'ירדן היא פלסטין' היא החלופה הריאלית לתכנית שתי המדינות הנידונה לכישלונות חוזרים"

העצומה שתרגיז את המלך עבדאללה (חדשות 2)

חבר הכנסת אריה אלדד, יו''ר האיחוד הלאומי, מוביל עצומה הקוראת לעבדאללה מלך ירדן להכיר בירדן כמדינת הפלסטינים. העצומה תוגש מחר בבוקר אל השגריר הירדני בישראל, ובמקביל תוגש בין השאר לשגרירויות ירדן בשורה של מדינות, בהן ארה''ב, רוסיה, אוקראינה, הולנד, בלרוס, סלובקיה ודנמרק. בחלק מהמדינות יוגשו העצומות על ידי אישי ציבור כמו חברי פרלמנט ונציגי ארגוניים ציוניים.

על פי העצומה, המהפכות העוברות על העולם הערבי בחדשים האחרונים מוכיחות כי הסכסוך הישראלי-פלסטיני אינו הבעיה העיקרית במזרח התיכון. "הניסיונות לכפות על ישראל להקים מדינה פלסטינית ביהודה, בשומרון ובעזה לא יתרמו לפתרון הסכסוך ויעצימו את אי היציבות באזור", נכתב.

התסכול הגובר והולך מהיעדר פתרון לסכסוך, "נובע מכישלונות חוזרים של כל הניסיונות לחלק את הארץ. הכישלונות הללו הם תוצאה של אבחנה מוטעית של שורשי הסכסוך", כך נכתב. המסקנה הזו נובעת מהמחשבה כי לו היה זה סכסוך טריטוריאלי בין שני עמים על ארץ אחת - הפתרון ההגיוני אכן היה חלוקת הארץ, ופתרון כזה כבר היה מושג מזמן. אלא שלפי כותבי העצומה, הסכסוך אינו טריטוריאלי אלא דתי, התנגשות אידיאולוגית, והפלסטינים לא יסכימו לעולם להכיר במדינת ישראל כמדינה יהודית ולהכריז על תום הסכסוך.

"ירדן היא פלסטין ופלסטין היא ירדן"

לפי העצומה, ממלכת ירדן נוצרה לאחר ששלושה רבעים ממה שהוקצה לעם היהודי כבית לאומי בהחלטת חבר הלאומים בסן רמו ב-1920, נמסרו. עוד נטען שם כי כ-80% מאזרחי ירדן הם פלסטינים. לראיה מביאים כותבי העצומה ציטוט של המלך הקודם של ירדן, המלך חוסיין: "ירדן היא פלסטין ופלסטין היא ירדן".

לדברי ח"כ אלדד, ''אם עבדאללה לא יחליט להכריז על ארצו כמדינה פלסטינית הוא עלול למצוא עצמו בעתיד הקרוב בפני המוני אזרחי ירדן שיתבעו זאת ממנו ברחובות ובכיכרות, אנו משוכנעים כי התכנית 'ירדן היא פלסטין' היא החלופה הריאלית לתכנית שתי המדינות הנידונה לכישלונות חוזרים".

הסיכויים להצלחת העצומה, כצפוי, שואפים לאפס. בעבר עוררה יוזמה דומה תגובות נזעמות בירדן, השגריר הישראלי בירדן זומן פעמיים לשיחות נזיפה, וכן 70 עורכי דין הגישו תביעה ליועץ המשפטי של הממלכה כנגד חבר הכנסת אריה אלדד וכנגד יו''ר הכנסת רובי ריבלין, על כך שדנו בהצעה.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק