יעקב עמידרור: "ארה"ב לא תלחץ על ישראל"

למרות הכתף הקרה והעימות המתוקשר, מעריך ראש המטה לביטחון לאומי יעקב עמידרור כי האמריקנים לא ילחצו על ראש הממשלה בנימין נתניהו לשנות את עמדתו. בריאיון ל"הכל דיבורים" בקול ישראל אמר עמידרור כי ניתן היה למנוע את המחלוקת על קווי 67, לו היה אובמה מבהיר בנאומו למה כוונתו ומתייחס ל"תיקוני גבול" אפשריים

ראש המטה לביטחון לאומי יעקב עמידרור מעריך הבוקר כי ארה"ב לא צפויה ללחוץ על ישראל כדי לשנות את עמדת ראש הממשלה בנימין נתניהו, אשר הודיע על סירובו לחזור לגבולות 67'. עמידרור אמר את הדברים בריאיון לתכנית "הכול דיבורים" בהגשת ירון דקל ברשת ב' שהועברה בערוץ החדשות בשידור חי.

"המחלוקת היא בעיקר על קווי 67 ואפשר היה למנוע אותה לו הנשיא אובמה היה מדגיש בנאומו את סוגיית תיקוני הגבולות", אמר עמידרור. ראש המטה לביטחון לאומי הוסיף כי ישראל אינה יודעת, נכון לעכשיו, אם בכוונת הנשיא האמריקני להגיע לירושלים בקיץ. "אם אובמה אמר זאת לראש הממשלה, זה נשאר בארבע עיניים", אמר.

"במרבית הדברים אנחנו מסכימים"

"כשראש הממשלה יצא מהפגישה עם אובמה הוא אמר לעיתונאים, אוף דה רקורד, שהוא הרבה יותר מאושש מהשיחה מאשר המצב שלו לפני שהוא נכנס אליה", ציין עמידרור. "השיחה הייתה מאוד חשובה להבהרת העניין ביניהם", הוסיף.

ראש המטה לביטחון לאומי הצטרף לטענתו של נתניהו, כפי שהושמעה הלילה בראיון ל-AP ורויטרס, כי הידיעות בדבר תקרית דיפלומטית בין ישראל לארה"ב היא כותרת שהוצאה מכל פרופורציה אפשרית. "יש מחלוקת בין ישראל לארה"ב בסוגיית גבולות 67, אבל בשאר הדברים יש הסכמה", טען עמידרור.

בהתייחס לניתוחי שפת הגוף שהתפרסמו בכלי התקשורת בסוף השבוע, מהם ניתן היה להסיק על יחסים מתוחים בין הצדדים, אמר עמידרור כי לראייתו היחסים בין שני המנהיגים מאוד טובים. "כשהנשיא ליווה את רה"מ החוצה, ההליכה שלהם לאורך השביל הייתה מאוד נינוחה וחברית", אמר ראש המטה.

"האמריקנים תופסים את המציאות כמונו"

באשר לסוגיה העקרונית שעלתה בפגישת נתניהו ואובמה, גבולות 67, אמר עמידרור כי "לו היה הנשיא האמריקני מבהיר את כוונתו בעניין, לא בטוח שהייתה מחלוקת". "לא נכון להפריד את השאלה של הפליטים מהשאלות האחרות, כמו שאלת הגבולות. האמריקנים חושבים שעדיף לדחות את שתי השאלות לסוף המשא ומתן, אבל עיקר המחלוקת שלנו היא בעניין גבולות 67 - שאינם בני הגנה", טען ראש המטה לביטחון לאומי.

"אם אובמה היה מדבר על תיקוני גבול בצורה יותר חדה ופחות עמומה, יכול להיות שחלק מהמחלוקת הייתה נמנעת", סיפר עמידרור והוסיף כי תוכנו המפורט של מתווה אובמה הוצג למשלחת הישראלית רק באותו היום, על ידי מזכירת המדינה האמריקנית הילרי קלינטון.

באשר לנאומו של הנשיא האמריקני הערב באיפא"ק, השדולה היהודית בבתי הקונגרס, אמר עמידרור כי לא ידוע לו אם בכוונת אובמה לבאר חלקים בנאומו. עמידרור סיכם את דבריו בהערכה הזהירה כי לא צפוי לחץ אמריקני על ישראל, אשר זו מצידה תמשיך לעמוד על דעתה בנושא הגבולות. "האמריקנים תופסים את המציאות כמונו: לא יהיה משא ומתן עם חמאס בלי שהוא יקבל את תנאי הקוורטט בצורה מפורשת. מותר שתהיה מחלוקת בין ישראל וארה"ב. אנחנו ידידים", אמר בסיום הראיון.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק