גם הפלסטינים דוחים מתווה אובמה

אחרי שראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע מול פניו של נשיא ארה"ב ברק אובמה כי הוא דוחה את הצעתו, גם הפלסטינים מודיעים הבוקר באופן רשמי: נכריז באופן חד צדדי על הקמת מדינה פלסטינית. יו"ר הרשות הפלסטינית אבו-מאזן הגדיר בפני מקורביו את הצהרת המתווה של אובמה כ"עקרה". פת"ח: "נתניהו הוכיח שוב כי אינו פרטנר"

חרף התנגדותו של נשיא ארה"ב ברק אובמה בנאומו ביום חמישי, בכוונת הרשות להמשיך ולפעול להכרת האו"ם במדינה פלסטינית עצמאית, כך הודיע הבוקר יו"ר הרשות הפלסטינית אבו-מאזן מפי מקורביו.

בכך למעשה מצטרפת הרשות לישראל בדחיית המתווה האמריקני של אובמה. אבו-מאזן אף הגדיר את הצעתו של אובמה כ"עקרה" ו"חסרת טעם".

"הצהרתו המשותפת ביחד עם אובמה הזכירה לכולם כי נתניהו אינו פרטנר לשלום", הוסיפו היום חברי הוועד הפועל של אש"ף נביל שעת' וסאיב עריקאת. "דבריו של ראש הממשלה הישראלי מוכיחים כי אין טעם לחזור למשא ומתן בין הצדדים", הוסיפו השניים.

"אני לא חושב שניתן לדבר על תהליך השלום עם אדם שאומר שקווי 67 הם אשליה ושירושלים תהיה בירת ישראל בשלמותה ולא תחולק", אמר עריקאת. "הוא גם לא רוצה אף פליט פלסטיני שיחזור, אז על מה בדיוק נשאר לנו לשאת ולתת?", הוסיף ותהה עריקאת.

יו"ר הרשות ייפגש עם מלך ירדן

אבו-מאזן סירב להגיב באופן רשמי למתווה השלום של אובמה שהוצג בנאומו ביום חמישי. על פי הדיווחים, התייעץ אבו-מאזן בימים האחרונים טלפונית עם מנהיגים בכירים בעולם הערבי, כאשר בכוונתו להיפגש היום עם מלך ירדן עבדאללה. לאחר מכן בכוונת אבו-מאזן לכנס את מנהיגי הרשות הפלסטינית והפת"ח במהלך השבוע הבא, זאת לפני שיחליט על תגובתו הפומבית.

לדברי עריקאת, חרף ההחלטה להמשיך בצעדים לעבר מדינה פלסטינית בספטמבר, שתוקם בגדה המערבית, במזרח ירושלים ובעזה, עדיין מוקדם מדי לקבוע מה יהיו הצעדים המדויקים ואם ההחלטה תאושר בסופו של דבר.

עריקאת הוסיף ואמר כי כדי להפוך לחברה רשמית באו"ם, על המדינה הפלסטינית העתידית לזכות לאישור לא רק מהעצרת הכללית של האו"ם, שם צפויים הפלסטינים לזכות ברוב, אלא גם ממועצת הביטחון - שם ייתכן וארה"ב תטיל וטו.

עם זאת, הדגיש שעת' כי בדבריו לא ציין אובמה שבכוונת ארה"ב להטיל וטו על ההחלטה, אם תתקבל. "אנחנו עדיין מקווים שארה"ב לא תטיל וטו ותעמוד בדרכנו אל החופש והעצמאות אותה הוא מנסה לקדם בכל העולם הערבי", אמר שעת'. 

מתיחות בין נתניהו לאובמה - סיקור מיוחד:

נאום אובמה על המזה"ת: "על הכיבוש להסתיים"

אובמה נאם - ובשטחים אושרה בנייה

רה"מ: ארה"ב התחייבה שלא תהיה נסיגה לקווי 1967

אבו מאזן: סירוב נתניהו לסגת לגבולות 67' - דחיית השלום

"אובמה זרק את ישראל מתחת לגלגלי אוטובוס"

רה"מ על העימות עם אובמה: "לא נטאטא מתחת לשטיח"

 הצצה נדירה לטיסת ראש הממשלה לוושינגטון

החלה פגישת רה"מ עם אובמה

נתניהו נחת בארה"ב: לא מתכוון לוותר לאובמה

הקוורטט הביע שביעות רצון מהצהרתו של אובמה 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת