"אובמה קר, מנוכר ונתניהו לחוץ ואפילו נרגש"

ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא ארה"ב ברק אובמה קיימו פגישה מדינית על רקע המתיחות הגדולה ביניהם. גבריאל רעם, מומחה לניתוח שפת גוף מסביר ששפת גופם של השני המנהיגים הינה משוואה מאוד לא מאוזנת: בעוד אובמה קר ומרוחק, נתניהו משתדל מאוד ומנסה להגיע מעבר למסכת הברזל של אובמה

גבריאל רעם, מומחה לניתוח שפת גוף, מנתח את התנהגותם של ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא ארה"ב ברק אובמה בתום מפגש הפסגה שקיימו הערב בבית הלבן.

מה ניתן לומר על שפת הגוף של אובמה?

בזמן דיבורו של אובמה, נתניהו מקפיד להיות קשוב, מניד בראשו, אקספרסיבי, עם זאת הוא מתאפיין בחוסר שקט, ומעט לחוץ, ניתן להבחין בלחץ שבו הוא נתון באמצעות החלפת תנוחות ומנח הידיים, הוא לוגם מכוס המים בתדירות גבוהה.

ומה לגבי אובמה עצמו? אין טיפה של חמימות או יחס של קרבה בשפת גופו של אובמה כלפי נתניהו. הנשיא האמריקני מקפיד שלא להפנות את דבריו רק לראש הממשלה, אלא לכל הקהל. מדי פעם הוא מפנה מבטים ישירים לנתניהו. התנהלות זו של אובמה מצביעה על זלזול במעמדו של נתניהו וחוסר כבוד מסוים.

אובמה מניע את ידיו אך תנועותיו מדודות, חסרות התלהבות ורגש. תנוחת החזקת ידיו של אובמה כשאינו מניע אותן דווקא מעניינת. כף יד אחת מסתירה מעין אגרוף בכף היד השנייה. עניין זה משדר מעין תוקפנות עצורה על דבריו או על יחסו לנתניהו, אותם הוא טורח להסתיר עם כף היד העליונה. ניתן לסכם ולומר כי מה שמציג אובמה כלפי חוץ כנראה יותר ידידותי מאשר הוא חש בפנים.

מה ניתן לומר על שפת גופו של נתניהו?

בניגוד לפנים החתומות של אובמה, נתניהו פותח את הצהרתו בחיוך, הוא פונה לאובמה אישית ורק אליו. טון דיבורו טעון ברגש, ויש בו יחס והשתדלות וכנות הבאים לביטוי בתנועות הידיים הסוערות, בהבעות הפנים הערות וטון הדיבור המעט נרגש.

יש בשפת גופו של נתניהו השתדלות ורצון לשכנע והרבה כוונה, כמעט כמו מפציר באובמה להאמין לו. עם זאת, חלק גדול מן הזמן הוא לא מביט לאובמה בעיניו, ומעדיף להשפיל מבט. כאילו יש לו בעיה ליצור עם אובמה קשר ישיר ובלתי אמצעי. דבר היכול לנבוע מחשש כתוצאה מחוסר הפירגון שהביע אובמה, או בגלל הסתייגות כלשהי שראש הממשלה חש בעצמו כלפי נשיא ארה"ב.

אובמה לעומתו יושב בצורה פסיבית ואגרסיבית. ידו הימנית יוצרת חציצה בינו לבין נתניהו, כשכף ידו תומכת בראשו (כאילו אומר: ''אין לי כוח לזה'') וחלקה מכסה את פיו (ובעצם אומרת: ''יש לי הרבה מה להגיד על מה שאתה אומר, אבל אני מעדיף לא לחשוף זאת כרגע''). ידו השמאלית מרחיבה את הטריטוריה שלו וזה משדר עמדה של כוח והשליטה במהלך דבריו של נתניהו.

באופן כללי, אובמה יושב קפוא, נוקשה, לא מגיב לדברי נתניהו כלל, אפילו לא בתנודת ראש קטנה. בכך הוא מפגין חוסר יחס מוחלט לדברי נתניהו.

שפת גופם של השניים - משוואה לא מאוזנת

לסיכום ניתן לומר ששפת גופם של השניים הינה משוואה מאוד לא מאוזנת. בעוד אובמה קר, מנוכר, מרוחק, נוקשה, פסיבי וחסר תמיכה וחום כלפי נתניהו. נתניהו עצמו משתדל מאוד, הוא אפילו נרגש, בניסיונו להגיע אל מעבר למסכת הברזל של אובמה.

גבריאל רעם הוא מרצה ומומחה לתקשורת לא מילולית. לאתר המכון לשפת הגוף של גבריאל 

 מתיחות בין נתניהו לאובמה - סיקור מיוחד:

נאום אובמה על המזה"ת: "על הכיבוש להסתיים"

אובמה נאם - ובשטחים אושרה בנייה

רה"מ: ארה"ב התחייבה שלא תהיה נסיגה לקווי 1967

אבו מאזן: סירוב נתניהו לסגת לגבולות 67' - דחיית השלום

"אובמה זרק את ישראל מתחת לגלגלי אוטובוס"

רה"מ על העימות עם אובמה: "לא נטאטא מתחת לשטיח"

 הצצה נדירה לטיסת ראש הממשלה לוושינגטון

החלה פגישת רה"מ עם אובמה

נתניהו נחת בארה"ב: לא מתכוון לוותר לאובמה

הקוורטט הביע שביעות רצון מהצהרתו של אובמה 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת