נאומו של הנשיא אובמה: מצוין וציוני

בלשכת רה"מ מתרכזים כעת בניסיון לצאת עם ידם על העליונה במסגרת העימות שפרץ עם הנשיא ברק אובמה. אמנון אברמוביץ' חושב כי נאומו היה דווקא מצוין, ו"הציוני ביותר שנשא נשיא אמריקני כלשהו". למרות זאת, כנראה שעוד שנתיים נרצה להיזכר בערגה בנאום אובמה - כמו שבימין נשענים היום על אוסלו

בניגוד אולי למה שחושבים בלשכת רה"מ, נאומו של נשיא ארה"ב ברק אובמה היה מצוין לישראל, ואחד הציוניים ביותר בהיסטוריה של יחסי ישראל-ארה"ב.

אובמה נגע במהלך דבריו בכל הנקודות שישראל העלתה לאחרונה: זלזל והתנגד בחריפות להקמת מדינה פלסטינית בצעד חד צדדי בספטמבר הקרוב, או בכלל, ובנוסף אמר כי המדינה הפלסטינית שתקום - תהיה מפורזת. לאחר מכן הדגיש כי חשוב שישראל תמשיך להתקיים כמדינת לאום דמוקרטית לעם היהודי, והסתייג מהסכם האחדות בין הפת"ח לחמאס, אותו הגדיר ארגון טרור.

יתר על כן, למרות שהזכיר בנאומו חזרה ישראלית לקווי הגבול שלפני פרוץ מלחמת ששת הימים בשנת 1967, העדיף אובמה את הפתרונות של הצד הישראלי מאלה של הצד הפלסטיני בסוגיות תיקוני הגבול וחילופי השטחים.

לסיכום, נוכל להגיד שהמדיניות הישראלית בנוגע לסכסוך המתמשך עם הפלסטינים נושאת מרכיב של געגוע ונוסטלגיה. בעוד שנתיים, כנראה שנשב כאן ונתגעגע לנאום אובמה - כמו שבימין מנסים למנוע את הקמת מדינה פלסטינית תוך שהם נשענים על עקרונות שהושגו בהסכם אוסלו.

מתיחות בין נתניהו לאובמה - סיקור מיוחד:

נאום אובמה על המזה"ת: "על הכיבוש להסתיים"

אובמה נאם - ובשטחים אושרה בנייה

רה"מ: ארה"ב התחייבה שלא תהיה נסיגה לקווי 1967

אבו מאזן: סירוב נתניהו לסגת לגבולות 67' - דחיית השלום

"אובמה זרק את ישראל מתחת לגלגלי אוטובוס"

רה"מ על העימות עם אובמה: "לא נטאטא מתחת לשטיח"

עימות חזיתי בין אובמה לנתניהו

החלה פגישת רה"מ עם אובמה

נתניהו נחת בארה"ב: לא מתכוון לוותר לאובמה

הקוורטט הביע שביעות רצון מהצהרתו של אובמה 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת