אבו מאזן: סירוב נתניהו לסגת לגבולות 67' - דחיית השלום

ברשות הפלסטינית מקבלים ברגשות מעורבים את נאום אובמה. בעוד שבחמאס גינו את הנאום, בפת"ח בירכו על מאמצי אובמה לשלום - ומתחו ביקורת על הודעת רה"מ כי לא תהיה נסיגה לגבולות 67'. אבו מאזן קרא לכינוס דחוף של ההנהגה הפלסטינית והטיל את האחריות על ישראל. "הסירוב לשלום – מכה למאמצי אובמה", אמרו ברמאללה

למרות מאמצי הפיוס, המחלוקות העמוקות בין הפת"ח לחמאס צפות הערב בכל הנוגע להתייחסות לנאומו של נשיא ארצות הברית ברק אובמה. בעוד שבפת"ח טוענים כי יש להתחייב להסכמים שהושגו עד כה ולהמשיך בניסיונות להחיות את המשא ומתן - בחמאס מותחים ביקורת חריפה על נאום אובמה, ומפחיתים מחשיבותו.

זמן קצר לאחר נאומו של הנשיא האמריקני, קרא אבו מאזן לכנס בדחיפות את ההנהגה הפלסטינית לדיון בהשלכות הנאום. דובר לשכת הנשיאות, נביל אבו רודיינה הודיע הערב כי תגובה רשמית מטעם יו"ר הרשות הפלסטינית תתפרסם בתוך 24 שעות, ובינתיים פורסמה הודעה מלשכת הנשיאות המגנה את תגובת לשכת נתניהו לנאום. "סירובו של ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו לסגת לגבולות 67' הוא סירוב לשלום ומהווה מכה למאמצים של הנשיא האמריקני ברק אובמה", נמסר בהודעה הלקונית הפלסטינית.

אבו רודיינה גינה גם את ההחלטה בישראל לאשר את בנייתן של 625 יחידות דיור בפסגת זאב. "זהו מעשה מגונה. על הממשל האמריקני להטיל את האחריות על ישראל בדרדור תהליך השלום".

חמאס: הנאום - כישלון מדיני

אבו מאזן קיים הערב שיחות טלפון עם שרי החוץ של ירדן, מצרים וסעודיה ושוחח עמם בהשלכות נאומו של אובמה. זאת, על מנת לתאם עמדות בטרם תתכנס ההנהגה הפלסטינית לדון בנאום עצמו. במקביל, כינס הערב חבר הוועד הפועל של אש"ף סאיב עריקאת מסיבת עיתונאים ברמאללה בה הדגיש כי הרשות הפלסטינית מחוייבת לכל ההסכמים הבינלאומיים והסיכומים שהושגו במו"מ עד כה - לרבות "מפת הדרכים" ויוזמת השלום הערבית.

בנוסף הביע עריקאת תקווה כי גם ישראל תעמוד בהתחייבויותיה "על מנת להעניק לשלום הזדמנות". בהתייחסות עקיפה לנאומו של אובמה, אמר עריקאת: "אבו מאזן מעריך את המאמצים שמשקיע הנשיא אובמה למען חידוש המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים".

ואילו בחמאס, על שלל דובריו, גינו בחריפות את נאומו של אובמה. אחד הדוברים, אסמאעיל רדוואן כינה את דבריו של הנשיא האמריקני כ"זריית חול בעיני העולם", ואילו דובר אחר, סאמי אבו זוהרי, אמר: "הנאום נכשל במישור המדיני. האומה הפלסטינית לא זקוקה לשיעור מטעם הנשיא אובמה על דמוקרטיה, בזמן שהוא תומך נחרצות בפשעים הציוניים ומסרב לגנות את הכיבוש".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת