שר החוץ המצרי בראיון מיוחד: "יחסי ישראל-מצרים אינם בסכנה"

בעבור צעירי המהפכה – היא עדיין לא הושלמה, וגם מחר יצאו למחות בכיכר שהפכה כבר לסמל גל ההפיכות בעולם הערבי. אבל בצמרת השלטון המצרי בעידן שאחרי מובארק מנסים להרגיע את החוששים משינוי המשטר. שר החוץ החדש אומר כי לא נפתחה שגרירות אירן בקהיר וגם מתייחס לסוגיית שליט. צפו בדיווח מכיכר "תחריר"

מצרים בעידן שאחרי המהפיכה מתקשה להתאושש. לכיכר "תחריר" יגיעו מחר המונים על מנת למחות נגד הכוונה לחון את אשת הנשיא לשעבר סוזן מובארק וגם אל מול בניין הטלוויזיה בקהיר הפגינו היום מאות קופטים במחאה על העימותים עם המוסלמים בעיר ומעבר לכך נשמעות טענות על המצב הכלכלי ועל הביטחון האישי ברחובות.

ואולם, גם במצב הזה, שר החוץ המצרי נביל אל-ערבי, אחת הדמויות החשובות במצרים בעידן שאחרי מובארק, נפגש היום עם שורה של בכירים ישראלים ודן עמם במצב הנוכחי. מה שהיה מפגש רגיל עד לפני כמה חודשים - הופך היום לאירוע יוצא דופן, בו ישראלים פוגשים בכירים בממשל המצרי - ובהם אל-ערבי, שיתמנה בחודש הבא למזכ"ל הליגה הערבית.

בראיון ראשון עמו, דוחה אל-ערבי את הדיווחים לפיהם נפתחה שגרירות אירנית בקהיר. "לא התקבלה שום החלטה על כינון יחסים דיפלומטיים בין המדינות", הוא אומר בחוסר נחת ומתרגז: "איך זה שלא חוששים מכך שלגרמניה יש שגרירות בישראל? מדוע לא חוששים מכך שלצרפת יש שגרירות בישראל?".

"התייחסות מצרית רצינית ואחראית"

"יחסי ישראל ומצרים אינם בסכנה", אומר האיש שהיה אחד משושביני הפיוס ההיסטורי בין פת"ח לחמאס והשר במדינה שמנסה לשוב ולתווך במשא ומתן לשחרורו של החייל גלעד שליט. "אני לא יודע שיש מגעים בעסקה, אבל זה לא בתחום העיסוק שלי", הוא אומר בראיון המיוחד.

ראש השב"כ לשעבר יעקב פרי, שנפגש היום עם אל-ערבי, אמר כי בפגישה לא הורגשה כל מתיחות בין הצדדים וכי ההתייחסות המצרית לעניינים שעלו בה הייתה מאוד רצינית ואחראית. "מצרים הפגינה רצון אמיתי לשים קץ לסכסוך", הוא אומר.

אבל את מוכרי החולצות בכיכר "תחריר" מעניינים דברים אחרים, ומחר שוב ייצאו ההמונים למחות. בעבור צעירי המהפכה - היא עדיין לא הושלמה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת