הצעת אובמה בנאומו המדיני: לחלק את ירושלים בין ישראל לפלסטינים

יומיים לפני נאומו המדיני של נשיא ארצות הברית, נחשף המתווה המדיני אותו הוא צפוי להציג. "ידיעות אחרונות" חושף כי אובמה יכריז כי הוא רואה את ירושלים כבירתן של ישראל ופלסטין. בנוסף צפוי הנשיא האמריקני לשלול את הרעיון להכרזה חד צדדית על מדינה פלסטינית

"על ישראל לסגת לגבולות 67", כך צפוי להכריז נשיא ארצות הברית ברק אובמה במהלך נאומו המדיני ביום חמישי. על פי הדיווח של שמעון שיפר ב"ידיעות אחרונות", אובמה יציע בנאומו לחלק את ירושלים בין ישראל לרשות, אך ישלול את הרעיון להכרזה חד צדדית מצד הפלסטינים.

משיחות שערכו בימים האחרונים היועץ לביטחון לאומי יעקב עמידרור וקודמו עוזי ארד עם בכירים בוושינגטון, נחשפו טיוטות המתווה המדיני שצפוי להציע אובמה. ביום חמישי הקרוב בשעה 18:00 ישא נשיא ארצות הברית נאום עם עיקרי תפיסתו המדינית, וייקרא לישראל ולפלסטינים לשוב לשולחן המשא ומתן.

על פי הדיווח, אובמה צפוי בנאומו לשלול את התכנית הפלסטינית להכרזה חד צדדית על מדינה עצמאית כבר בספטמבר הקרוב. בנוסף, הוא ידרוש מישראל להפסיק את הבנייה בהתנחלויות.

הנשיא האמריקני צפוי להתייחס גם לסוגיית ירושלים, ולהכריז כי מבחינת ארצות הברית מדובר בבירתן של שתי מדינות, שעליהן לחיות זאת לצד זאת בשלום. על פי הערכות, אובמה יאמץ את מתווה הנשיא לשעבר ביל קלינטון לפיו השכונות שבהן גרים פלסטינים יהיו חלק ממדינת פלסטין כשתקום, והשכונות בהן רוב ישראלי יהיו חלק מישראל.

נתניהו: הפלסטינים רוצים את יפו וחיפה

אמש נשא ראש הממשלה בנימין נתניהו את נאומו המדיני בישיבת הפתיחה של מושב הקיץ של הכנסת. "בטווח המיידי, עלול מצבנו להיות בעייתי יותר", אמר נתניהו אחרי שסקר את התמורות במזרח התיכון. "אנחנו רואים מה קורה במצרים, בסוריה ובלבנון שנשלטת על ידי חיזבאללה בחסות אירן – כשרק לפני חמש שנים הייתה בה תקווה גדולה לחופש ולתקווה".

נתניהו התייחס לאירועי יום הנכבה, ואמר: "אנחנו רואים מה קרה אתמול לאורך גבולותיה של מדינת ישראל. אלפים התקבצו על הגדרות ועשו ניסיון לפלוש לתוך שטחנו ולפגוע בריבונותנו. מבחינתם של מחוללי המהומות, 63 השנים של עצמאות ישראל לא שינו שום דבר".

על הלך הרוח של הפלסטינים, כפי שבאה לידי ביטוי באירועים השבוע, אמר ראש הממשלה: "המפגינים בעזה צעקו שהם רוצים לחזור ליפו. בסוריה הם אמרו שהם רוצים לחזור לגליל. ראש חמאס בעזה אמר - אנחנו רוצים לראות סוף למפעל הציוני. אלה אותם המילים של הפטרונים שלו באירן".

את דבריו של נתניהו קטעו באותה נקודה צעקותיהם של חברי הכנסת הערבים. אחרי שהשקט שב לאולם המליאה, המשיך ראש הממשלה: "בהפגנה שלשום בבילעין יצא המרצע מן השק – או יותר נכון, יצא המפתח מן השק. בתהלוכה שם הלכה לה ילדה קטנה והיא החזיקה בידיה מפתח גדול וסמלי. כל פלסטיני מבין באיזה מפתח מדובר כאן. זה לא היה המפתח לבתים שלהם בבילעין, בשכם או ברמאללה, אלא המפתח לבתים שלנו - ביפו, בעכו בחיפה וברמלה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת