נאומו המדיני של אובמה: ביום חמישי הקרוב

הערב הודיעו בבית הלבן כי הנשיא אובמה יחשוף ביום ה' את תכניתו המדינית לגבי הנעשה במזה"ת, ולקראת ההכרזה על מדינה פלסטינית בספטמבר. ראש הממשלה בנימין נתניהו ייפגש עם הנשיא אובמה יממה לאחר נאומו. במקביל, הודיע ג'ורג' מיטשל, השליח למזרח התיכון, על התפטרותו. במקומו מונה דיוויד הייל, בעבר שגריר ארה"ב לירדן

לקראת שבוע מדיני עמוס, הודיע היום נשיא ארה"ב ברק אובמה, כי את הנאום המדיני שלו לגבי המדיניות האמריקנית במזרח התיכון הוא יישא ביום חמישי. כל זאת יממה לפני שראש הממשלה בנימין נתניהו יוועד עמו בוושינגטון.

על פי ההערכות, אובמה ירצה לחשק את נתניהו לשורת עקרונות מדיניים, זאת בשל העובדה שבמהלך הנאום, יהיה ראש הממשלה נתניהו במטוס בדרכו לארה"ב.

השבוע, אמורים להיחשף המהלכים הבאים של ישראל וארה"ב לקראת ההכרזה על מדינה פלסטינית בספטמבר הקרוב. בחמישי אובמה ינאם, בשישי יפגוש את נתניהו, ואז יתפנה האחרון לנאום בפני ועידת איפא"ק, ובשלישי יישא נאום בפני שני בתי הקונגרס.

השליח למזרח התיכון מתפטר

ג'ורג' מיטשל, השליח המיוחד של ארצות הברית למזרח התיכון, הודיע היום על פרישתו מהתפקיד. על פי סוכנות הידיעות AP. מיטשל עזב את תפקידו אחרי שנתיים ללא הישגים משמעותיים, בניסיון להביא את ישראל והרשות הפלסטינית לשולחן המשא ומתן.

מאז מונה לתפקיד בינואר 2009, נפגש מיטשל פעמים רבות עם בכירים פלסטינים, ישראלים ובמדינות ערביות אשר נמצאות ביחסים דיפלומטיים עם ארצות הברית. תפקידו של מיטשל היה לנסות ולהצית מחדש שיחות שלום בין הישראלים לפלסטינים. מיטשל לא ביקר באזור מאז חודש ספטמבר האחרון, אז התעורר משבר ההקפאה השנייה. באחרונה, מתח מיטשל בשיחות סגורות ביקורת על המדיניות הישראלית.

במקומו של ג'ורג' מיטשל, מונה דיוויד הייל. הייל שימש בעבר בתפקיד שגריר ארה"ב לירדן, ושימש בתפקידים בכירים בשגרירויות ארה"ב בביירות ובנסיכויות המפרץ. עדיין לא ברור מתי ייכנס הייל לתפקידו באופן רשמי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 באינטרנט