ליברמן: לא נקפיא את הבנייה - גם לא ל-3 שעות

בנאום מיוחד שנשא בפני סגל הדיפלומטים הזרים לרגל יום העצמאות, תקף שר החוץ ליברמן את רעיון ממשלת האחדות בין פת"ח לחמאס והזהיר את אויבנו מצפון ומדרום בעקבות ההתנקשות בבן לאדן. "מבצע החיסול המוצלח מבהיר שנגיע לכל טרוריסט ונעשה צדק עם רוצחי חפים מפשע", אמר ליברמן וציין: לא תהיה הקפאת בנייה גם ל-3 שעות

ליברמן תוקף את האיחוד בין פת"ח לחמאס (AP)

לרגל יום העצמאות ה-63 למדינת ישראל, נאם שר החוץ אביגדור ליברמן בפני הסגל הדיפלומטי בבית הנשיא בירושלים. בנאומו התייחס השר ליברמן בעיקר לשני נושאים מרכזיים: ממשלת האחדות שהוקמה ברשות הפלסטינית וחיסולו של אוסאמה בן לאדן.

"ממשלת האחדות בין פת"ח לחמאס צריכה להעלות תהיות רבות", אמר ליברמן, "זה ברור לכולנו מיהם מנהיגי חמאס ומהן מטרות הארגון". שר החוץ הבהיר בפני השגרירים הזרים כי למרות התמונה שחמאס מנסה לצייר בפניהם, זהו ארגון טרור לכל דבר ועניין, שקורא להשמיד את מדינת ישראל באמצעות ג'יהאד אלים.

"העובדה שהם התאבלו על מותו של בן לאדן, בדיוק כפי שחגגו את פיגועי 11/9, מעידה על האנשים שפת"ח הסכימה לשתף פעולה איתם בממשלה", הוסיף ליברמן.

השר התייחס גם להתנקשות באוסאמה בן לאדן בפקיסטן על ידי כוח מיוחד מצבא ארה"ב. "המבצע המוצלח לחיסולו של בן לאדן שולח מסר לכל אויבנו הטרוריסטים. אנחנו נפעל תמיד לעשיית צדק עבור אלה שנרצחו בפיגועים. אויבנו מצפון ומדרום שיש להם דם על ידיהם צריכים לשים לב למסר הזה", הדגיש ליברמן.

בסיום נאומו פנה שר החוץ לשכנותיה של ישראל והבהיר כי "הכדור בידיים שלכם". ליברמן קרא למדינות השכנות להסתכל על ההישגים של ישראל בתחומים השונים. "אנחנו מוכנים לחלוק איתכם את הידע שלנו. יש לכם יותר מה להרוויח משיתוף פעולה עמנו - מאשר בעימותים", סיכם.

"הפלסטינים סובלים מעודף ביטחון"

לפני מספר ימים, אמר יו"ר הרשות הפלסטינית אבו-מאזן, כי אם ישראל תקפיא שוב את הבנייה בהתנחלויות, תסכים הרשות לחידוש המשא ומתן. בתגובה אמר ליברמן: "אנו מוכנים לחדש את המו"מ המדיני ללא תנאים מוקדמים, באופן מיידי, אך הפלסטינים צריכים לקחת בחשבון שלא תהיה הקפאת בנייה בירושלים ובשטחי יו"ש - אפילו לא לשלוש שעות".

שר החוץ הוסיף כי הפלסטינים בזבזו את תשעת החודשים בהם הקפיאה ישראל באופן חד צדדי את הבנייה בהתנחלויות, ועכשיו הפלסטינים מחפשים תירוץ כדי להימנע ממשא ומתן שיוביל להסדר. "הם סובלים מעודף ביטחון ומשוכנעים שהן נהנים מתמיכה מוחלטת של הקהילה הבינ"ל", הוסיף ליברמן.

הנשיא פרס: אסור שהגדה תהפוך לרצועה

במהלך הטקס נשא דברים גם נשיא המדינה שמעון פרס, שהודה בפתח דבריו לסגל הדיפלומטי על עבודתם בישראל, ואמר כי הם "עושים עבודה חשובה ודואגים לגישור".

גם הנשיא התייחס בנאומו להסכם האחדות שנחתם בין הפת"ח לחמאס, והציע לשלטון חמאס בעזה ללמוד מהשלטון בגדה המערבית המשגשגת. "אנו רואים בתוך הפלסטינים שני מחנות. הראשון מוכן לקיים מו"מ לשלום, והשני לא מוכן להוקיע את הטרור. אנו צריכים לוודא שהגדה המערבית לא תהפוך לעזה, אלא להפך - נרצה לראות את עזה הופכת לגדה המערבית". 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת