משעל: "הכובש יסתלק רק בכוח. דיון על הכרה בישראל - רק לאחר הקמת מדינה פלסטינית"

"הדיון בהכרה פלסטינית במדינת ישראל - רק לאחר הקמת מדינה פלסטינית עצמאית בשטחי הגדה המערבית ורצועת עזה", כך אמר היום ראש הלשכה המדינית של חמאס חאלד משעל. בראיון לסוכנות הידיעות רויטרס קרא משעל ל"התנגדות אלימה וחמושה" נגד ישראל, במטרה "לסלק את הכובש" הישראלי

ראש הלשכה המדינית של חמאס חאלד משעל (AP)

ראש הלשכה המדינית של חמאס חאלד משעל קרא היום בראיון לסוכנות הידיעות רויטרס ל"מתקפה חמושה ועממית" נגד הכיבוש הישראלי. משעל הוסיף בדבריו כי על ארה"ב והאיחוד האירופי לתמוך בהסכם הפיוס שסיים ארבע שנים של סכסוך בין ארגונו לבין חמאס.

משעל הוסיף בדבריו כי ההכרה הפלסטינית במדינת ישראל יכולה לעלות לדיון רק לאחר שתוקם מדינה פלסטינית עצמאית בגדה המערבית וברצועת עזה. "העמדה האמריקנית והאירופאית עדיין לא ברורה, אבל אנחנו מקווים שאלו יכבדו ויתמכו בהחלטה שלנו. מדובר בעניין פנימי פלסטיני", אמר משעל.

"אף כובש היום לא עוזב את השטח מרצונו ולכן יש צורך בהתנגדות החמושה והאלימה", טען משעל במהלך הראיון. "אנחנו מחכים להתערבות מצד האירופאים והאמריקנים שתתמוך בעמדות שלנו ולא תפריע לנו", הוסיף בכיר חמאס.

טקס החתימה על הפיוס: ללא לחיצות ידיים

במעמד היסטורי, נערך בשבוע שעבר בקהיר טקס החתימה הרשמי על הסכם הפיוס בין פת"ח לחמאס. על המסמך חתמו יו"ר הרשות, אבו מאזן, ומצדו השני של המתרס - ראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל. את אירוע החתימה העברנו בשידור חי בחדשות 2 באינטרנט.

למרות ההבטחה להעביר את התמונות מהטקס בזמן אמת, נדחה השידור פעם אחר פעם ולבסוף הועבר סרטון מוקלט - וככל הנראה גם ערוך - של האירוע. למרות ששני המנהיגים הפלסטינים דיברו על תקוותם לפיוס, ניכרה קרירות ביניהם - הם לא פנו האחד לשני, לא לחצו ידיים ואף לא ישבו זה בסביבתו של זה.

באופן חריג, שיגר משעל מסר של שלום לעבר ישראל – וקרא להקים מדינה פלסטינית ברצועת עזה ובגדה.

"אני מודיע בשם חמאס שאנחנו מוכנים לשלם כל מחיר על מנת שהפיוס הזה יצליח. המלחמה היחידה שאנחנו מנהלים היא עם הכיבוש הישראלי, ולא בין הפלגים ואחינו הפלסטינים. אנחנו רוצים לצאת מהתקופה הקשה הזאת במהירות האפשרות ולאחד שורות, לאחות את הפצע ולשקם את המולדת שלנו במסגרת הרשות הפלסטינית. אנחנו רוצים שתהיה לנו הנהגה לגיטימית אחת ומשותפת".

בהמשך, אמר משעל כי לחמאס ולפת"ח חזון משותף: "המטרה שלנו היא להקים מדינה פלסטינית חופשית וריבונית על אדמת הגדה והרצועה שבירתה ירושלים, שלא יהיה בה אף מתנחל. אנו רוצים להגשים את השאיפות של העם הפלסטיני, ומוכנים לנהל דיאלוג כדי לגבש מדיניות אחידה גם למאבק בישראל וגם בקבלת ההחלטות".

משעל אמר כי ארגונו נכון לנהל מגעים עם ישראל: "אנחנו מוכנים לשלום עוד מאז ועידת מדריד. נכבד גם את יוזמת השלום הערבית ואיננו מתנגדים לתת הזדמנות נוספת לשלום, אבל ישראל לא מכבדת אותנו והיא דחתה את כל היוזמות שהצגנו. היא מתעקשת לדחות בביטול את הזכויות שלנו, בין אם מדובר בחמאס ובין אם בפת"ח. אנו מחפשים כעת אסטרטגיה חדשה: נגיד לנתניהו לסגת מאדמותינו ולקהילה הבינלאומית להכיר בזכויות שלנו".

אבו מאזן: "העולם יודע מי הוא הפרטנר ה'נעלם' שלנו"

יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, עלה לדוכן הנואמים ואמר: "ארבע שנים שחורות עברו עלינו, והיום אנחנו נפגשים כאן כדי להדגיש שיש לנו רצון אחד וקול אחד. הפילוג הזה פגע בעם שלנו ובזכויות שלנו – והוא נגמר".

על מאמצי הפלסטינים להכרה בינלאומית אמר אבו מאזן: "בחודשים האחרונים, יותר ויותר מדינות בעולם הכירו במדינת פלסטין בגבולות 1967. מדינות רבות קיבלו החלטה להעלות את רמת הנציגות הדיפלומטית הפלסטינית בערי הבירה שלהן. באירועים מסביב לעולם, כמו שראינו לאחרונה, גונתה פעילות ההתנחלות בפורומים רבים ובשנתיים האחרונות גם במועצת הביטחון של האו"ם".

כשהוא מחויך ובמצב רוח מרומם, התייחס אבו מאזן למצבה המדיני של ישראל בעולם: "הקהילה הבינלאומית יודעת מי הוא הפרטנר ה'נעלם' שלנו. הם יודעים שאנחנו מוכנים לשיחות שלום, אבל אני תוהה אם יש לזה פרטנר בצד השני. ישראל לא מיישמת את ההתחייבויות שלה בזירה הבינלאומית, והיא מתחמקת מכל הזדמנות לנהל משא ומתן", הדגיש יו"ר הרשות.

במסר שכיוון היטב לעבר ממשלת ישראל, אמר אבו מאזן כי "אנחנו מתנגדים באופן נחרץ להקמת מדינה בגבולות זמניים. דחינו את הרעיון הזה בעבר ואנו דוחים זאת גם כעת. זהו מהלך שאינו חוקי או לגיטימי והוא אינו יכול להביא לפתרון. לא יהיה שום חייל ישראלי בבקעת הירדן, בהרים או לחופי ים המלח. על אדמתה של המדינה הפלסטינית העצמאית לא תהיה נוכחות ישראלית משום סוג שהוא", הוא הבהיר.

הוא גינה את ישראל על "הטרור הממלכתי שהיא מבצעת במזרח ירושלים, באמצעות בניית התנחלויות בעיר הכבושה, הקמת חומת ההפרדה והטרור שאחראים לו המתנחלים בחסות צבא הכיבוש הישראלי".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק