נתניהו: "ההסכם בין פת"ח לחמאס - פרס לטרור"

ראש הממשלה נתניהו התייחס הערב בתום ביקורו המדיני בבריטניה, להסכם שנחתם היום בין פת"ח לחמאס בקהיר. "לפני 3 ימים ציר הטרור ספג מהלומה חזקה מאוד בדמות חיסולו של בן לאדן. היום בקהיר הוא קיבל ניצחון", אמר. "ישראל מוסיפה לדגול ולרצות בשלום"

ראש הממשלה נתניהו שנמצא בביקור רשמי בלונדון הגיב לפני זמן קצר להסכם הפיוס שנחתם היום בקהיר בין חמאס לפת"ח. "מה שקרה היום בקהיר זה מכה אנושה לשלום, ופרס גדול לטרור".

"רק לפני שלושה ימים ציר הטרור ספג מהלומה חזקה מאוד בדמות חיסולו של בן לאדן. היום בקהיר הוא קיבל ניצחון", הוסיף נתניהו. "כשאבו מאזן, ראש הרשות הפלסטינית, מאמץ ומחזק את החמאס שמגנה את הפעולה נגד בן לאדן, קורא להשמדת ישראל ויורה טילים על ערינו ועל ילדינו, השלום נוחל תבוסה".

הוא אמר עוד, "ישראל מוסיפה לדגול ולרצות בשלום, אך ניתן להשיג זאת רק עם אלה משכנינו שמעוניינים בשלום".

טקס היסטורי בקהיר - בלי לחיצת יד; דיסקין: הפיוס אינו מוחשי 

במעמד היסטורי, נערך היום בקהיר טקס החתימה הרשמי על הסכם הפיוס בין פת"ח לחמאס. על המסמך חותמים יו"ר הרשות, אבו מאזן, ומצדו השני של המתרס - ראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל.

למרות ההבטחה להעביר את התמונות מהטקס בזמן אמת, נדחה השידור פעם אחר פעם ולבסוף הועבר סרטון מוקלט - וככל הנראה גם ערוך - של האירוע. למרות ששני המנהיגים הפלסטינים דיברו על תקוותם לפיוס, ניכרה קרירות ביניהם - הם לא פנו האחד לשני, לא לחצו ידיים ואף לא ישבו זה בסביבתו של זה.

באופן חריג, שיגר משעל מסר של שלום לעבר ישראל – וקרא להקים מדינה פלסטינית ברצועת עזה ובגדה. "אני מודיע בשם חמאס שאנחנו מוכנים לשלם כל מחיר על מנת שהפיוס הזה יצליח. המלחמה היחידה שאנחנו מנהלים היא עם הכיבוש הישראלי, ולא בין הפלגים ואחינו הפלסטינים. אנחנו רוצים לצאת מהתקופה הקשה הזאת במהירות האפשרות ולאחד שורות, לאחות את הפצע ולשקם את המולדת שלנו במסגרת הרשות הפלסטינית. אנחנו רוצים שתהיה לנו הנהגה לגיטימית אחת ומשותפת".

יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, עלה לדוכן הנואמים ואמר: "ארבע שנים שחורות עברו עלינו, והיום אנחנו נפגשים כאן כדי להדגיש שיש לנו רצון אחד וקול אחד. הפילוג הזה פגע בעם שלנו ובזכויות שלנו – והוא נגמר".

בתוך כך ראש השב"כ היוצא יובל דיסקין התייחס היום להסכם בביטול. דיסקין העריך כי לפחות בשנים הקרובות לא באמת תהיה הסכמה בין שני הארגונים. הוא ציין שניסיונות דומים לפיוס נעשו בעבר, אבל הפעם לא היה ניסיון לפתור בעיות יסוד בין הארגונים. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק