ברק למזכ"ל האו"ם: על חמאס להכיר בישראל

בשיחה עם באן קי-מון הבהיר שר הביטחון כי ישראל מצפה ממנהיגי העולם להציב בפני ממשלה משותפת עתידית של חמאס ופת"ח תנאים: הכרה בישראל, זניחת הטרור וקבלת ההסכמים הקודמים. "דרישה זו חייבת להישמע מראש כדי להשפיע על ההתנהגות של הפלסטינים", אמר ברק

שר הביטחון אהוד ברק שוחח אחר הצהריים עם מזכ"ל האו"ם באן קי-מון והעלה בפניו את הדאגה בישראל בעקבות חתימת הסכם הפיוס בין פת"ח לחמאס.

"חמאס הוא ארגון טרור שיורה רקטות וטילים לעבר ישובים ישראלים ורק לאחרונה השתמש בטיל נ"ט כנגד אוטובוס תלמידים. לכן, אנו מצפים ממנהיגי העולם, כולל כמובן ראשי האו"ם, להציב כתנאי בפני שיתוף פעולה עם ממשלה משותפת כזו, במידה ותקום, את ההכרה בתנאי הקוורטט שהם הכרה בישראל, זניחת דרך הטרור וקבלת כל ההסכמים הקודמים עם ישראל", אמר ברק למזכ"ל האו"ם.

שר הביטחון הוסיף ואמר כי כוונת ישראל היא שהן הרשות והן חמאס יקבלו את הדרישות האלה במפורש - טרם הקמת ממשלה משותפת. "דרישה זו חייבת להישמע מראש כדי להשפיע על ההתנהגות של הפלסטינים", הבהיר ברק בשיחתו עם באן.

לפני יומיים הדגיש שר הביטחון כי ישראל לא מתכוונת לדון עם ממשלה בה שותף חמאס - אלא אם זה ישנה את דרכו. "אם ינסו להקים ממשלה כזאת, אין סיכוי שנדון איתה וכך אנו דורשים מידידינו בעולם, אלא אם הממשלה תעביר את החמאס שינוי מהותי ועמוק", ציין. "השינוי כולל ויתור על טרור, פירוק תשתיות, קבלת תנאי הקוורטט, שזה בעצם לקבל את כל ההסכמים הקודמים עם ישראל ונכונות למו"מ", מנה שר הביטחון את תנאיו.

"רק בתנאים האלה יש מה לדבר עם חמאס", הבהיר שר הביטחון, "אבל אני לא רואה את הדבר הזה קורה. אני גם לא יודע אם ההסכם אכן ייחתם, אבל צריך להתכונן לכל האפשרויות".