אבו מאזן: "יודעים כמה המשפחה מתגעגעת לגלעד"

בהתייחסות ראשונה להסכם הפיוס בין פת"ח לחמאס, אמר היום אבו מאזן לאנשי יוזמת השלום החדשה ברמאללה: "נמשיך לנהל מו"מ עם ישראל גם לאחר ההסכם עם חמאס". על סוגיית שליט אמר כי "עשינו מאמצים גדולים. צריך לזכור שיש עוד 8,000 כלואים בישראל"

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן התייחס בצהריים לראשונה במוקטעה ברמאללה ל"הסכם הפיוס" בין פת"ח לחמאס בהקשר שחרורו של החייל החטוף גלעד שליט - מבלי לרמוז ישירות כיצד ישפיע הדבר על המשא ומתן בנושא.

"עשינו מאמצים רציניים מאוד כדי שגלעד ישוב למשפחתו, כך גם המצרים", אמר יו"ר הרשות. "אנחנו יודעים כמה המשפחה מתגעגעת אליו, אבל צריך לזכור שיש עוד 8,000 כלואים בישראל שרוצים גם הם לשוב למשפחותיהם".

אבו מאזן הבהיר כי מו"מ עם ישראל עדיין אפשרי, גם אחרי הקמת ממשלה משותפת עם חמאס: "לא נמתין שנה עד שתהיה ממשלה ואז נשיך במו"מ. אם נתניהו ישאל, אגיד לו שאני מוכן לשבת מיד לשולחן המו"מ".

"מדוע אני צריך לבחור בין חמאס לישראל?"

הוא ביקש שישראל לא תכריח אותו לבחור בין אנשי החמאס שהם חלק מעמו לבין ישראל, שהיא "הפרטנר לשלום". "מדוע אני צריך לבחור בין חמאס לישראל?", שאל.

אבו מאזן נפגש עם הקבוצה שהגתה את יוזמת השלום החדשה, "ישראל יוזמת". בין השאר הגיעו להיפגש עמו משה שחל , דני יתום, עידן עופר ובכירים נוספים ממגזרים שונים.

פרס: "ההסכם כפי שהוא - שגיאה פטאלית" 

בראיונות לתקשורת הבינלאומית אמר היום נשיא המדינה פרס כי "היינו רוצים לראות את העם הפלסטיני מתאחד, אך למען השלום. מה שקרה אתמול הוא מסע המוביל לאי הסכמה ברורה: כלומר שיהיו שני מחנות לפלסטינים - אחד הקורא לשלום והשני הקורא להשמדת ישראל".

"חמאס לא משנה את הצ'ארטר שלו, לא מפסיק להיות ארגון טרוריסטי, משרת את אירן ומבריח נשק. המהלך כפי שהוא, זו שגיאה פטאלית. חתימה על הסכם שיוביל לבחירות בעוד כשנה עלול לגרום לכך שארגון טרור ישלוט בעזה וביהודה ושומרון ומדיניות חמאס תנצח", אמר הנשיא. "המשמעות היא המשך ירי טילים, המשך הרג חפים מפשע, המשך התערבות אירנית התומכת ומממנת את הטרור באזורנו".

פרס אף יצא בקריאה אישית לאבו מאזן: "אני קורא להנהגה הפלסטינית - התאחדו למען השלום ואל תעשו פסאדה של אחדות שלא תאפשר לכם לנוע לשום כיוון. הברירה היא בפני כולנו ואסור לפספס את ההזדמנות שנוצרה לשלום לטובת התנגשות בלתי פוסקת".

"הליכה יד ביד עם ארגון טרור תוביל לחזרה אחורה ותמנע הקמת מדינה פלסטינית", הוסיף והדגיש: "זו שגיאה פטאלית הפוגעת באינטרס הפלסטיני להקמת מדינה פלסטינית עצמאית שחיה ברווחה כלכלית, בשגשוג וביציבות לצד ישראל. העולם אינו יכול שלא לתמוך בהקמת מדינה שחלק משלטונה הוא ארגון טרור לכל דבר".