ליברמן על הסכם הפיוס: "מאות מחבלים יציפו את הגדה"

בבוקר שאחרי ההודעה המפתיעה על ההסכם בין חמאס לפת"ח, שר החוץ ליברמן מזהיר מהידרדרות ביטחונית. "ההסכם הזה מהווה עבורנו חציית קו אדום", אמר ליברמן בראיון לגלי צה"ל והוסיף: "נאיבי לחשוב כי הדבר ישפיע על עמדת החמאס בנוגע לשליט"

"אחד מסעיפי החוזה בין פת"ח לחמאס הוא שחרור מאות אסירי חמאס מהכלא הפלסטיני - דבר שיגרום להצפת הגדה במחבלים חמושים, ועל צה"ל להיערך בהתאם" - כך מזהיר הבוקר שר החוץ אביגדור ליברמן, בתגובה ראשונה על הסכם הפיוס בתוך הרשות הפלסטינית.  

"ההסכם של חמאס ופת"ח נובע מפאניקה", הוסיף ליברמן בראיון ל"בוקר טוב ישראל" בגלי צה"ל. "חאלד משעל רואה שהפטרון שלו, נשיא סוריה אסד, מרסס את המסגדים ומרגיש במצוקה לנוכח המהומות".

עוד הוסיף שר החוץ כי "מנגד, אבו מאזן, שנשען לאורך שנים על הנשיא המצרי המודח מובארק, חושש כי האחים המוסלמים, ארגון האם של החמאס, יתפסו את השלטון והוא יאבד את תמיכתו".

"ההסכם הזה מהווה עבורנו חציית קו אדום", הזהיר שר החוץ בראיון. "החמאס הוגדר כבר ב-2003 על-ידי הקוורטט כארגון טרור ומאז ומתמיד נקבע שלא יתקיים משא ומתן עם ארגונים כאלו שמטרתם השמדת ישראל".

בניגוד להערכות אחרות, ציין ליברמן כי ההסכם לא יתרום למאמצים לשחרור גלעד שליט: "נאיבי לחשוב כי הדבר ישפיע על עמדת החמאס בנוגע לשליט. ישראל תמשיך בפעילות המדינית בניסיון להימנע מפעולה צבאית".

גורם אמריקני: "הפלסטינים יצטרכו להכיר בישראל" 

ארצות הברית מאמינה כי כל הסכם פלסטיני צריך לשלול אלימות, לכבד הסכמי עבר ולהכיר בזכותה של ישראל - כדי למלא תפקיד אמיתי", כך אמר אמש בכיר בממשל האמריקני. מוקדם יותר הודיעו פת"ח וחמאס על "הסכם פיוס" שייחתם בקהיר בקרוב. 

ראש הממשלה בנימין נתניהו תקף את ההודעה בחריפות. "הרשות הפלסטינית צריכה לבחור - או שלום עם ישראל או שלום עם החמאס. אי אפשר שלום עם שניהם, משום שהחמאס שואף להשמיד את מדינת ישראל ואומר זאת בגלוי. הוא יורה טילים על ערינו, יורה טילי נ"ט על ילדינו".

"אני חושב שעצם רעיון ההתפייסות מראה את החולשה של הרשות הפלסטינית, ומעלה תמיהות אם החמאס ישתלט על יהודה ושומרון כפי שהשתלט על רצועת עזה. אני מקווה שהרשות הפלסטינית תבחר נכון, בשלום עם ישראל", הוסיף נתניהו.

"בחירות כלליות משותפות תוך שנה" 

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן ותנועת חמאס הסכימו ביניהם על הקמת מוסד שלטוני מאוחד לשתי התנועות וקביעת תאריך לבחירות כלליות. לאחר דיווח ראשון מפי גורם במודיעין המצרי בקהיר, שם דנים נציגים משתי התנועות היריבות, הגיעו הודעות רשמיות בנושא מטעם הרשות וחמאס.

"הדיונים בין הצדדים הסתיימו בהבנה מלאה בנוגע לכל הנקודות בהן דנו, כולל הקמת ממשל פנימי", אמר איש מודיעין מצרי לסוכנות הידיעות רויטרס.

דוברו של אבו מאזן אישר את הפרטים והוסיף כי הבחירות ייערכו תוך שנה. דובר חמאס אמר כי הצדדים התגברו "על כל נקודות המחלוקת". דובר חמאס הוסיף כי הצדדים הוזמנו לקהיר לטקס חגיגי בו יחתמו על ההסכם רשמית וכי "הסכם נחתם בראשי תיבות".