דיפלומט מערבי: "ללא מהלך מדיני של נתניהו, הקוורטט יכיר בפלסטין"

בריאיון ל"לוס אנג'לס טיימס" האמריקני הזהיר גורם מערבי כי גם בוושינגטון עשויים לתמוך בדרישת הפלסטינים להכרה במדינה עצמאית בקווי 1967 שבירתה ירושלים, אם ממשלת ישראל לא תציג בקרוב חזון מדיני מעשי. אבו מאזן: "יותר מ-130 מדינות תומכות בעצמאות פלסטין"

האם ארצות הברית ואירופה יאחדו כוחות ויכפו על ישראל פתרון לסכסוך עם הפלסטינים? העיתון האמריקני "לוס אנג'לס טיימס" ציטט הלילה גורם דיפלומטי מערבי, שהזהיר כי אם בתקופה הקרובה לא יציג ראש הממשלה, בנימין נתניהו, תכנית מדינית שתוכל להביא לפריצת דרך, תתמוך הרביעייה הבינלאומית בדרישת הרשות להכיר באו"ם במדינה פלסטינית עצמאית בגבולות 1967 בספטמבר הקרוב.

ברביעייה הבינלאומית חברות ארצות הברית, רוסיה, האיחוד האירופי והאו"ם. הדיפלומט שהתראיין לעיתון ציין, בין היתר, כי המהלך שאליו התייחס כולל גם הכרה במזרח ירושלים כבירתה של המדינה הפלסטינית.

"הישראלים כבר נתונים ללחץ, וניתן להבחין בכך לפי ההתפתחויות", אמר אותו גורם – השוהה בימים אלה בישראל. לפי העיתון, הוא ביקש שלא להזדהות "בשל רגישות התקופה", כלשון הדיווח. "אנשים מסתכלים על ארצות הברית וממתינים ממנה לנקוט פעולה כלשהי", הוא הוסיף.

הדיפלומט הדגיש כי גם אם יקבל את הסבריה של ישראל לקיפאון המדיני, שלפיהם הפלסטינים הם שאינם מעוניינים לשבת סביב שולחן המשא ומתן, אין הדבר מהווה סיבה שלא לדחוק דווקא בממשלת נתניהו לנקוט צעד מהותי.

רק לפני כשבוע הציגו באו"ם דוח שקבע כי הרשות ערוכה לקבלת מעמד של מדינה עצמאית. מחבר המסמך - שליח הארגון למזרח התיכון, רוברט סרי, הרעיף שם שבחים על פועלה של ההנהגה הפלסטינית - ובראשה יו"ר הרשות אבו מאזן וראש ממשלתו סלאם פיאד. לדבריו, אלה השיגו את יעדיהם בבניית המוסדות שאמורים להוות תשתית שלטונית למדינה הפלסטינית שבדרך.

אבו מאזן: "יותר מ-130 מדינות תומכות בעצמאות פלסטין"

על רקע הדיווח, שב והדגיש היום יו"ר הרשות, אבו מאזן, כי הוא מתנגד להצעת ישראל להקים מדינה פלסטינים בגבולות זמניים. בריאיון לעיתון הפלסטיני "אל-איאם", בעת שעשה דרכו בטיסה מעמאן לתוניסיה, אמר אבו מאזן כי "אני סומך על הנשיא ברק אובמה שהצהיר על כך שהוא תומך בהקמת מדינה פלסטינית עצמאית עד לספטמבר הבא, המועד האחרון שקבעה הרביעייה הבינלאומית".

באותו המועד, אמור האו"ם להכריז על הכרתו בעצמאות דרום סודן. בעניין זה, אמר יו"ר הרשות כי "אם תהיה תמיכה בעצמאותם אבל לא קבלה של מדינת פלסטין, זו תהיה החלטה מאכזבת מאוד. את ההבטחות של הקהילה הבינלאומית כלפי דרום סודן היא חייבת ליישם גם לגבינו".

אבו מאזן גלגל פעם נוספת את האחריות המלאה לקיפאון המדיני לעבר ראש הממשלה נתניהו ואמר: "לא מתנהל משא ומתן וכל הדלתות לדו שיח סגורות.  יש כיום יותר מ-130 מדינות שהביעו נכונות להכיר בעצמאות פלסטין בגבולות 1967, ואני מעריך שאחרי מאמץ נוסף המספר הזה יאמיר לבין 140-150 מדינות נוספות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק