טורקיה לישראל: לא נוכל לעצור את המשט הבא לעזה

באנקרה קיבלו את המסר שהעבירה השבוע ישראל בקריאה למנוע את יציאתו של המשט הבא לרצועת עזה, אך לא נראה כי מסכימים להיענות לו. גורם במשרד החוץ הטורקי אומר הערב כי התשובה שהועברה לישראל היא שהמשט הוא "לא מעניינה של טורקיה". ההסבר: "מדובר ביוזמה אזרחית". ה-IHH: ממשלת טורקיה לא תגיד לנו מה לעשות

מסירים אחריות: טורקיה הודיעה הערב כי לא תוכל למנוע את יציאתו של "משט החירות 2", שצפוי לצאת לרצועת עזה במהלך חודש מאי. "התכנית ליציאת המשט היא לא עניינה של טורקיה", אמר הערב בכיר במשרד החוץ הטורקי ואישר כי המסר הועבר בימים האחרונים לישראל.

השבוע פנתה ישראל לטורקיה בדרישה שלא לאפשר את קיומו של המשט. שגריר ישראל בטורקיה גבי לוי סיפר בריאיון לעיתון הטורקי "הורייט" כי העביר לממשלהת טורקיה את עמדת ישראל בנוגע למשט המתוכנן.

לוי הוסיף כי לישראל אין כל בעיה להעביר סיוע הומניטארי לרצועה בדרכים חוקיות אחרות. לדבריו, מעברי הגבול פתוחים וישנה גמישות רבה בצד הישראלי בנוגע להעברת ציוד לתושבים.

"קיבלנו את המסר שהועבר על ידי ישראל והבהרנו לה כי מדובר ביוזמה אזרחית", אמר הערב הבכיר הטורקי - ולא הרחיב מעבר לכך. מוקדם יותר השבוע הודיעה טורקיה כי היא "בוחנת את המסר הישראלי". בתגובה לדבריו של הבכיר הטורקי, אמרו היום בארגון ה-IHH, שאנשיו ניהלו את המאבק האלים מול לוחמי השייטת בתקרית ה"מרמרה", כי "ממשלת טורקיה אינה יכולה לומר לארגוני זכויות אדם מה לעשות ומה לא".

ישראל שוקלת: לאפשר למשטים להגיע לעזה

בישראל מעבירים לאחרונה מסר תקיף לעבר מארגני המשט המתוכנן לעזה ומזהירים כי ייעצרו אותו בכל מחיר, אבל בממשלה בוחנים גם אפשרות לאמץ מדיניות הפוכה לגמרי. בדרג המדיני שוקלים לאפשר לפעילים להגיע ליעדם ולעגון בחופי הרצועה, בתנאי שיעברו בידוק ביטחוני אפקטיבי על ידי מדינה אחרת - דוגמת יוון או טורקיה.

הגורם שיבצע את הבידוק יוודא כי הפעילים אינם נושאים עמם נשק או תחמושת עבור חמאס ויתר ארגוני הטרור הפועלים ברצועה.

התכנית עלתה בדיונים מקדימים במשרד החוץ, גם מול ראש הממשלה שלא הביע התנגדות עקרונית לה. כעת נבחן האם היא אכן בת יישום, ובמקביל נערכים מגעים מול טורקיה בניסיון לסכל מראש בדרכים דיפלומטיות את יציאת המשט.

בכל מקרה, ממשיך צה"ל להיערך כרגיל לבוא הספינות - למקרה שכלל המאמצים לא יועילו, ויהיה צורך לעצור אותן בלב ים תוך הפעלת כוח.

נתניהו: המשט מאיים להבעיר אש

השבוע אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו לשגרירי מדינות האיחוד האירופי בישראל כי "לאחרונה מתארגן משט שהוא לא משט של שלום, אלא כזה שמאיים להבעיר אש".

הוא קרא למדינות האיחוד לפעול לסכל את היוזמה, שבה אמורה לפי התכנית להפליג גם ה"מרמרה" שוב לעבר עזה - בניצוח ארגון ה-IHH הטורקי.

מי שהפעם לא תעשה את דרכה בים לכיוון עזה היא "כוכבת" המשט הקודם, ח"כ חנין זועבי מבל"ד - שלא הוזמנה להשתתף בהפלגה על ידי המארגנים.

בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט היא הבהירה בתקיפות שאינה מאוכזבת מכך ששמה נפקד מרשימת המוזמנים לאירוע ואמרה: "אני בוטחת במארגנים. מיליונים של אנשים רוצים להשתתף בזה ואני בטוחה שהם יארגנו את זה בצורה הכי טובה שניתן. התמיכה שלי במשט לא קשורה בכלל בהשתתפות שלי".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק