מחברי דוח גולדסטון נגד גולדסטון

חברי ועדת האו"ם שחקרה את אירועי "עופרת יצוקה" יוצאים נגד השופט גולדסטון שחזר בו מדבריו. "ההכפשות שהועלו נגד המסקנות אליהם הגענו לא מעמידות את הדוח למבחן", הם מדגישים

גולדסטון - דעת יחיד (רויטרס)

שלושה חברים בוועדת החקירה של האו"ם, שחקרה את פעולות צה"ל ברצועת עזה במהלך מבצע "עופרת יצוקה", פנו והאשימו את ריצ'ארד גולדסטון , החבר הרביעי בוועדה, בכך שהוא עושה הכל כדי לערער את המסקנות אליהם הגיעו יחדיו. שלושת החברים חיברו דוח מיוחד בנושא, שהוגש לשופט.

בהצהרה לעיתון "הגארדיאן" הבריטי, מבקרים בחומרה השלושה, המומחים בחוק הבינלאומי, את מה שהם מגדירים "השינויים הדרמטיים ביחס של גולדסטון למושא חקירתו", בהתייחסותם לדברים שפרסם השופט היהודי בעיתון "הוושינגטון פוסט" לפני כשבועיים. בטור, גולדסטון חזר בו בחלק מההאשמות, במיוחד אלו שטוענות כי ישראל ביצעה פשעי מלחמה ואיימה על אזרחים פלסטינים במהלך הלחימה.

שלושת החברים, עורך דין פקיסטני בשם הינה ג'ילאני, קריסטין צ'ינקין, פרופסורית לחוק בינלאומי מבית הפסר הלונדוני לכלכלה, ודזמונד טרוורבס, קצין אירי ששירת כחייל למען השלום. השלושה הביעו פליאה רבה על הטור ואמרו בתגובה: "גולדסטון הטיל פצצה, אנו פשוט הרוסים".

ביטול המסקנות - רק בהחלטת כל ארבעת החוקרים

המומחים טוענים שגולדסטון נתון ללחץ פוליטי וחברתי, אשר לדבריהם, הוביל אותו לכתיבת הטור. השלושה כתבו בתגובה: "ההכפשות שהועלו נגד המסקנות אליהם הגענו לא מעמידות את הדוח למבחן", לדברים. הם טוענים שההכפשות "לא מציגות נכונה את העובדות, מנסות לבטל את הלגיטימציה של הממצאים ולערער את האמינות של הדוח".

ההערה העוקצנית ביותר בדבריהם הייתה: "הקריאה לשקול מחדש, או אפילו לחבר מחדש את הדוח, כמו גם הניסיונות להציג לא נכון את הממצאים, שוללים את זכויות הקורבנות, פלסטינים או ישראלים לאמת וצדק" . הם מסבירים במהלך כתיבת הדוח, לא היו נתונים ללחץ משום צד. "אם לחץ כזה היה מופעל", הם טוענים באזני אנשי "הגארדיאן", "היינו עושים עוול לקורבנות העימות הזה".

בעקבות הכתבה ב"גארדיאן", מזכירים היום באו"ם, שרק אם כל ארבעת החוקרים יבקשו לערוך בחינה מחודשת, דוח גולדסטון יימשך ממוסד האו"ם וייחקר מחדש.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק