מועצת זכויות האדם באו"ם: "לא נבטל את דוח גולדסטון"

למרות דרישת ישראל, מועצת זכויות האדם באו"ם טוענת שתמשיך לעבוד על פי דוח גולדסטון, גם אחרי פרסום הטור שכתב השופט שביקר בעבר את ישראל בחריפות. "לא מבטלים דוח על סמך טור בעיתון", מסרו מטעם הוועדה

מועצת זכויות האדם של האו"ם, שוועדת חקירה מטעמה חקרה את מבצע עופרת יצוקה, הודיעה כי תמשיך להתייחס לדוח שהוציא השופט ריצ'רד גולדסטון כדוח לגיטימי-  למרות החרטה שהביע גולדסטון עצמו.

דובר מטעם מועצת זכויות האדם מסר כי חברי הוועדה ישקלו לבטל את הדוח, רק אם גולדסטון עצמו יגיש בקשה רשמית לביטולו. "דוח של האו"ם לא מבוטל על בסיס טור בעיתון", אמר סדריק סאפי לסוכנות הידיעות AP.

ישראל קראה לביטולו של הדוח אחרי שהשופט הדרום אפריקני גולדסטון, שמשמש גם כתובע בבית המשפט הבינלאומי של האו"ם, כתב ל"וושינגטון פוסט" שאם היה יודע את כל הפרטים, היה מפרסם מסקנות אחרות.

חבר בוועדה: מסקנות הדוח עדיין תקפות

דובר מחלקת המדינה האמריקנית מארק טונר הגיב על הפרסום ב"וושינגטון פוסט" ואמר: "הבהרנו מהרגע שהדוח התפרסם ואנו ממשיכים לטעון, שלא ראינו שום עדות לכך שממשלת ישראל התכוונה להרוג אזרחים".

ההחלטה של גולדסטון הפתיעה גם את שאר חברי צוות החקירה, שחיברו עם השופט את הדוח. "הידיעה הפתיעה אותי" אמר דסמונד טרוורס, אחד מאנשי הצוות, "אבל מרבית מסקנות הדו"ח, לדעתי, עדיין תקפות".

גולדסטון יגיע לביקור בישראל?

שבועיים לאחר ששיגר סגן ראש הממשלה ושר הפנים אלי ישי מכתב התוקף בחריפות את השופט גולדסטון, הוא הוזמן על ידי ישי לביקור בקיץ הקרוב. כך פרסם הבוקר בן כספית ב"מעריב".

השר ישי הזמין אמש את השופט גולדסטון לביקור בארץ בכדי "להודות לו על אומץ לבו". לדברי ישי, הסיבה שבגינה הזמין את גולדסטון לארץ היא בכדי "שיומחש לו גודל הסבל שעובר הציבור בישראל בשל התקפות הטרור של החמאס". השר הוסיף שאין לו ספק ש"הביקור ישפיע לטובה על הציבור בישראל".

גולדסטון הודה לישי על הזמנתו והביע את האהבה הגדולה שהוא רוחש לעם היהודי. "לכבוד הוא לי להיות האורח שלך בישראל", אמר השופט לשר הפנים והוסיף: "יש לי הזמנה מראש עיריית שדרות להגיע לביקור ואשמח לממש גם אותה".

בראיון לגלי צה"ל הביע הבוקר ישי תקווה שביקורו של גולדסטון בישראל יביא לביטול הדוח. "כל עוד לא יהיה ביטול הגזירה, לא עשינו כלום", אמר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

גולדסטון מתחרט על הדוח - כתבות נוספות:

השופט גולדסטון יגיע לביקור בישראל?

נתניהו: "מקומו של דוח גולדסטון - בפח האשפה של ההיסטוריה"

ליברמן על גולדסטון: האמת יצאה לאור

גולדסטון: אם הייתי כותב את הדוח עכשיו, היה יוצא משהו אחר

ישי שלח מכתב לריצ'ארד גולדסטון: "נתת לגיטימציה לטרור" 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק