ליברמן על גולדסטון: האמת יצאה לאור

השופט ריצ'רד גולדסטון הביע חרטה על הדוח האנטי-ישראלי שפרסם, ושר החוץ אביגדור ליברמן ממהר להגיב: "אני לא מופתע, עשינו מאמצים אדירים בנושא הזה, לא תמיד הציבור והתקשורת יודעים על כך". על הסירוב לשתף פעולה עם החקירה אמר: "לא ניצור תקדים בו כל אחד יכול לדרוש לבחון את פעולות כוחות הביטחון והמודיעין שלנו"

שר החוץ אביגדור ליברמן מסר הערב תגובה ראשונה בתכניתנו "פגוש את העיתונות", על פרסום מאמרו של השופט ריצ'רד גולדסטון, על כך שהיה כותב דוח אחר, לו היה יודע את מה שהוא יודע היום.

"אני רוצה לברך ולהגיד שאני לא מופתע", פתח שר החוץ ליברמן את תגובתו לפניית הפרסה החדה של השופט ריצ'רד גולדסטון. לדבריו של ליברמן, "משרד החוץ, משרד המשפטים, צה"ל ומשרד ראש הממשלה השקיעו וממשיכים להשקיע מאמצים אדירים בנושא הזה, ולא תמיד הציבור ואפילו העיתונות מודעים וערים לכך".

"אני רוצה להזכיר שאחרי השופט גולדסטון מונו עוד שתי ועדות המשך, ועדה גרמנית וגם הוועדה של השופטת דיוויס. כולם הגיעו לאותן מסקנות ולכן שמחתי שגם השופט גולסטון, בסופו של דבר, הגיע לאותה מסקנה, שלוש מסקנות, שלותן חשובות מאוד", אמר ליברמן.

שר החוץ פירט את המסקנות: "הראשונה – לא היה שום ירי מכוון לאוכלוסייה אזרחית בעזה. דבר שני – מערכת המשפט במדינת ישראל היא מערכת אובייקטיבית, מערכת מקצועית שפעלה ללא לאות וללא משוא פנים ובדקה כל מקרה ומקרה. המסקנה השלישית – חמאס לא עשה כלום כדי לבחון אותן פגיעות בזכויות אדם ולחקור פשעי מלחמה, שמדובר בירי על אוכלוסייה אזרחית ללא הבחנה.

ליברמן התייחס גם לכך שישראל לא שיתפה פעולה עם החקירה ועם המועצה לזכויות האדם של האו"ם: "הגוף הזה הפך לגוף הכי אנטי-ישראלי שיכול להיות. כל קיומו נועד לדבר אחד בלבד – להכפיש את מדינת ישראל".

"אנחנו ידענו מה האמת ולכן לא היה שום ספק בשסופו של דבר, אי אפשר להסתיר או לעוות את האמת ובסופו של דבר האמת יוצאת לאור", אמר ליברמן והוסיף: "לא רצינו ליצור תקדים שכל גוף עוין לישראל יוכל לבוא למדינת ישראל בכל רגע נתון ולדרוש לבחון פעולות של הצבא, של שירותי הביטחון, של שירותי המודיעין שלנו, ואני חושב שפעלנו בצורה שקולה, לקחנו את כל הסיכונים וזו לא החלטה של בן אדם אחד".

גולדסטון מתחרט על הדוח נגד ישראל

השופט ריצ'רד גולדסון התוודה במאמר שפירסם ב"וושינגטון פוסט", כי אם היה עליו לכתוב היום את הדוח על מבצע "עופרת יצוקה", היה יוצא מסמך אחר.

"אנחנו יודעים היום הרבה יותר דברים לגבי המתרחש ברצועת עזה בשנת 2008-2009, ממה שידענו כשכתבתי את המסמך", מסביר גולדסטון במאמרו. בנוסף ציין השופט כי לאחר פרסום הדוח חקרה ישראל יותר מ-400 מקרים של התנהגות פסולה בעזה, בעוד שחמאס לא ערך אפילו בדיקה אחת בנוגע לתקיפת ישראל.

גולדסטון מבהיר כי הדוח מצא ראיות לקיום סביר של פשעי מלחמה בעזה, מצידם של ישראל וחמאס. לדבריו, הפשעים שביצע הארגון היו מכוונים לפגיעה באזרחים בשטח ישראל.

"האשמות נגד ישראל התבססו על מקרי מוות ופגיעה באזרחים, במצבים בהם צוות הבדיקה לא מצא סיבה הגיונית אחרת", אומר גולדסטון. עוד הוסיף כי הוא מצטער על כך שצוות הבדיקה לא יכל להסביר מדוע אמר שאזרחים פלסטינים הותקפו על ידי ישראל, מכיוון שהדברים היו יכולים להשפיע על הממצאים הנוגעים לפשעי מלחמה.

עם זאת ציין גולדסטון כי ישראל לא הסכימה לשתף פעולה עם וועדת הבדיקה, מה שהיה עוזר להגיע למסקנות נוספות בנוגע למה שהתרחש בעזה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק