אבו-מאזן: "פלסטיני שפוי לא היה טובח בילדים"

בריאיון בלעדי ל"פגוש את העיתונות", יו"ר הרשות הפלסטינית שומר על תקווה בנוגע להסכם שלום עתידי בין ישראל לבין הרשות. "אופי הטבח באיתמר הוא לא חלק מהמסורת שלנו", הוא אומר בהתייחס לטבח הרצחני בבני משפחת פוגל. ובאשר לגלעד שליט, אבו-מאזן אינו איש בשורות: "יש להחזיר אותו בהקדם, אבל גם את 8,000 האסירים"

על רקע הטבח הרצחני באיתמר שבו נהרגו חמשת בני משפחת פוגל, ההסתה הפלסטינית הגואה, המשך הבנייה בהתנחלויות והמשא ומתן התקוע, הגיע היום יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן לראיון מיוחד ב"פגוש את העיתונות" והצהיר: "ניתן להגיע להסכם בין הצדדים בתוך שבוע".

"אני עדיין מאמין בלב תמים שנגיע להסכם עם ישראל. היום אפילו יותר מתמיד", מצהיר יו"ר הרשות  בראיון לדנה וייס, ומוסיף כי ניתן להגיע לפתרון של שני עמים שיחיו זה לצד זה בביטחון ביציבות. על נתניהו אמר אבו-מאזן: "הייתי בביתו במשך חמש שעות. דיברתי איתו, אבל הוא סירב להקשיב לי. אני מוכן להיפגש איתו בכל מקום, אבל רק שיענה לי אם הוא מסכים לגבולות 67 ולהפסקת הבנייה בהתנחלויות".

"אתם בונים אצלנו. תפסיקו!"

"ההתנחלויות בשטח שלנו הן לא חוקיות. כל יום אתם בונים בשטחים שלנו. תפסיקו!", אמר יו"ר הרשות הפלסטינית. "גבולות 67 קובעים שטח שבין בקעת הירדן, דרך בית לחם ושכם. תכבדו את זה. העם בישראל כבר מתנגד להתנחלויות ורק הממשלה ממשיכה", הוסיף אבו-מאזן.

"אני מוכן לקבל יישום של הסכם קבע בשלבים, צעד אחר צעד, אבל אני לא מוכן לקבל את הצהרתו של נתניהו על הקמת מדינה בגבולות זמניים", הוסיף אבו-מאזן במהלך הראיון. באשר לכוונת הפלסטינים להכריז באופן חד צדדי על הקמת מדינה אמר: "יש יותר מ-120 מדינות שהכירו בנו".

מדינה פלסטינית בספטמבר? "כל העולם כבר מסכים"

"בספטמבר נוכל לומר שפלסטין היא חברה באו"ם", אמר אבו-מאזן. "אם זה לא יקרה ולא נגיע לעצמאות - אשוב לעם ולהנהגה ונצטרך לבצע את השלב הבא, שעדיין אינני יודע מה הוא יהיה", הוסיף יו"ר הרשות.

אבו-מאזן התייחס בדבריו גם לדיווחים כי לא יתמודד פעם נוספת על תפקיד יו"ר הרשות ואמר כי החלטתו בעניין סופית. "מישהו יחליף אותי בספטמבר. כל מנהיג פלסטיני יכול להמשיך לעבוד על השלום מול ישראל ולא רק אני", אמר.

הטבח באיתמר: אף פלסטיני שפוי לא היה טובח בילדים

באשר לפיגוע הרצחני באיתמר אמר אבו-מאזן כי אינו יודע מי עומד מאחריו, זאת מאחר שממשלת ישראל לא מעדכנת את הרשות בתוצאות החקירה. "אם יתברר שמבצע הפיגוע הוא פלסטיני, הוא יקבל את היחס הראוי מהתביעה הכללית שלנו וייענש על פשע חמור מאוד", הבטיח יו"ר הרשות.

"אנחנו לא מוכנים להאשים אף אחד בביצוע הפיגוע, אבל זה לא חלק מהמסורת שלנו. לא מעלים על דעתנו שפלסטיני שפוי יכול לשחוט ילדים בגיל כזה", אמר אבו מאזן. "זה אירוע כואב מאוד, לא אנוש ולא מוסרי", הוסיף לגנות את הטבח הרצחני.

על ההאשמות כלפי הפלסטינים בנוגע להסתה נגד ישראל, הגיב אבו מאזן בביטול והאשים את ישראל. "אצלנו יש הסתה? אני אומר שגם בישראל יש הסתה. יש כבר 11 שנה הסכם עם ישראל לטפל בהסתה בשני הצדדים. אני מוכן לטפל בזה. נתניהו מוכן להקים ועדה?", שאל.

"חמאס מגבה אותי בניהול המו"מ מול ישראל"

בהתייחסו לקונפליקט המתמשך מול חמאס, אמר יו"ר הרשות הפלסטינית כי הוא מתייחס לחברי הארגון כמו אל חלק מהעם הפלסטיני, זאת למרות הפילוג המתמשך. "אנחנו רוצים ללכת לבחירות חופשיות. אם העם יבחר את הפת"ח - אהלן וסהלן. אם הוא יבחר בחמאס, זו זכותו", אמר אבו-מאזן.

"נכון שבחמאס ביצעו פשעים", אמר אבו-מאזן, "אבל הם בכל זאת חלק מהעם הפלסטיני. אין לנו שליטה בעזה. יש לנו שליטה בגדה המערבית וכאן אין אחיזה חזקה לחמאס", הוסיף ואמר: "גם חמאס מסכימים למדינה בגבולות 67 ושאני אנהל את המו"מ למען העם הפלסטיני".

לסיכום דבריו, התייחס אבו-מאזן גם למצבו של החייל החטוף גלעד שליט. "צריך להחזיר אותו מהר מאוד למשפחתו. אני מתנגד לכך שיחזיקו אותו בידי חמאס זמן ממושך, אבל אני גם מתנגד לכך שישראל תמשיך להחזיר ב-8,000 אסירים פלסטינים", אמר וקרא לעסקת חילופי שבויים מידית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק