הנשיא פרס: "פייסבוק פקח עיניים עצומות לצעירי האזור"

נשיא המדינה נאם היום בקונגרס הספרדי, והתקבל בכבוד יוצא דופן. "הטכנולוגיה החדשה הגיעה קודם כל לידי הצעירים שבעולם, ועכשיו גם לצעירים שבמזרח התיכון", אמר בהתייחסו לאירועים האחרונים. "אפשר לראות את העושר ואפשר לראות את העוני על המסכים". לסוריה אמר הנשיא: עזבו את אירן, בואו למו"מ. צפו בנאום

חברי הקונגרס הספרדי חלקו היום כבוד יוצא דופן לנשיא המדינה שמעון פרס, העורך בימים אלו ביקור רשמי בספרד. בנאום שנשא היום בקונגרס, התייחס הנשיא לאירועים האחרונים במדינות ערב, לאירן ולתהליך השלום בין ישראל לפלסטינים.

"האינטרנט, הטוויטר והפייסבוק פקחו עיניים עצומות", אמר פרס בנאום בהתייחסו לאירועים בתוניסיה, מצרים ולוב. "הטכנולוגיה החדשה הגיעה קודם כל לידי הצעירים שבעולם, ועכשיו גם לצעירים שבמזרח התיכון. הם יכולים להשוות עכשיו את מצבם לעומת מצב בני גילם במקומות אחרים".

"העולם נחשף, אפשר לראות את העושר ואפשר לראות את העוני על המסכים", המשיך הנשיא. "אמצעי התקשורת החדשים הפכו לעוצמה חברתית. אין לענות על דרישותיהם - אלא רק בחילופי גברא או בשינוי ממשלות. דרושה דרך אמיתית כדי לצאת מהעוני, להיפרד מהדיכוי. קשה להיות רודן בעולם שקוף".

לסוריה: עזבי את אירן, בואי למו"מ

על תהליך השלום בין ישראל לפלסטינים אמר פרס: "משא ומתן לשלום הוא תהליך. בפתיחתו כל צד מנסה להשיג את המירב, ובסיימו הצדדים מבינים שאת עמדות הפתיחה המוצהרות צריך להחליף בעמדות סיום מעשיות ומוסכמות".

"אני פונה לשכנינו הסורים", המשיך הנשיא. "אל תלכו שבי אחרי אירן. אירן אינה מחפשת שלום. בואו לשולחן המשא ומתן ללא תנאים מוקדמים כדי שנוכל להשיג הסכם. המזרח התיכון קרוע היום בין ממשלות מתונות שפניהן לשלום ולחופש, לבין ממשלות פנאטיות ורודניות המשליכות את יהבן על אורניום מועשר וטרור".

"אירן מפתחת נשק גרעיני ומאיימת על המדינות המתונות", המשיך פרס. "הגרעין האירני מהווה סכנה לשלום העולם כולו, ואני בטוח שהעולם לא ישתחווה לשנאה שבאה ממנהיג קיצונאי וקנאי כחמינאי. המנהיג העליון לפנאטיות, להסתה ולמעשי טרור. אני מאמין שיבוא יום וראשי אירן המאיימים על זולתם יגלו שהם עצמם מאוימים על ידי בני עמם - ובצדק".

רוצים לקבל עדכונים שוטפים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק