ארה"ב תגנה הבניה בהתנחלויות

בקרוב תצהיר ארצות הברית באו"ם כי היא מגנה את הבניה בהתנחלויות. אמנם לא מדובר בהתחייבות, אלא רק בהצהרה, אולם אין ספק שמדובר בניצחון פלסטיני משמעותי. הפלסטינים מתעקשים על גינוי מחייב יותר, אך בכל מקרה, מדובר בנקודת מפנה ביחסה של ארצות הברית לסכסוך

מסתמן מהפך בעמדת ארצות הברית כלפי ישראל בסוגיית ההתנחלויות. דיווח שהגיע הלילה מהכתב הוותיק לענייני או"ם קולם לינץ', באתר האינטרנט Foreign Policy, מספר כי ממשל אובמה החליט לתמוך בגינוי ישראל על הבניה בהתנחלויות במועצת הביטחון של האו"ם. אולם, מדובר בהצהרת גינוי של נשיא המועצה ולא בהחלטה בעלת תוקף מחייב. אם אכן תינתן התמיכה האמריקנית במהלך, תהיה זו נקודת מפנה משמעותי בגישה האמריקנית לסכסוך הישראלי-פלסטיני.

עד עתה ניסתה ארצות הברית לשכנע את הרשות הפלסטינית ואת הגוש הערבי באו"ם למשוך את יזמת הגינוי, אך נענתה בסירוב. לפי ידיעה בסוכנות בלומברג, הציעה וושינגטון לערבים לתמוך ביזמה של רוסיה לערוך ביקור של מועצת הביטחון במזרח התיכון, כדי לדון על הסכסוך הישראלי-פלסטיני, צעד שהיה מהווה הישג תעמולתי גדול לפלסטינים, ובלבד שיזמת גינוי ישראל תוסר משולחן המועצה.

אולם, ההצעה האמריקנית נדחתה, ובעקבות זאת החליט ממשל אובמה לתמוך בהצהרה נשיאותית של המועצה שתגנה את המשך הבניה בהתנחלויות. שגרירת ארצות הברית באו"ם, סוזן רייס, הודיעה על כך לנציגי הגוש הערבי בפגישה ביום שלישי.

בשלב זה מסכימה ארצות הברית לתמוך בהצהרה נשיאותית בלבד, ולא בהחלטה מחייבת. אך לפי האתר "פוליטיקו", מסרבים הפלסטינים להסתפק בהצהרה, והם מתעקשים לקיים הצבעה על החלטה בעלת תוקף מחייב.

רוצים לקבל עדכונים שוטפים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק