פרס: העם האירני יפיל את אחמדינג'אד

נשיא המדינה שמעון פרס התייחס הבוקר לגל ההפיכות במזרח התיכון ובראשן למחאה הגוברת באירן. בנאום שנשא בוועידת הנשיאים אמר כי "מי שישנה את המשטר באירן הוא העם האירני עצמו ולא התערבות מבחוץ"

העולם כולו עוקב אחר המתרחש בעולם הערבי מאז החלו המהומות בתוניסיה. אחרי הפלת משטרו של נשיא מצרים חוסני מובארק, נדמה שהעולם הערבי ברחבי העולם שואב השראה בדרכו להפוך לעם חופשי יותר בגל מחאה שהתפשט גם לאירן. נשיא המדינה שמעון פרס התייחס הבוקר למתרחש באירן וגינה את הדרך שבה פועל המשטר האירני כלפי המפגינים.

"השחיתות הפוליטית הגדולה בעולם נמצאת באירן", אמר הנשיא פרס בנאום שנשא בוועידת הנשיאים בירושלים. "זה היה מחזה מחריד לראות בטלוויזיה את אנשי הממשל שם עומדים וקוראים לרצח האופוזיציה. על העולם לבחור בין הדרך האירנית לדרך המצרית".

הנשיא התייחס לאופן שבו נערכה המחאה נגד שלטונו של נשיא מצרים חוסני מובארק בשונה מזו שמתקיימת כעת באירן. "ההפגנות במצרים עברו כמעט ללא אלימות", אמר פרס. "הופגן שם איפוק רב וזה לא פשוט. הצבא המצרי ומפקדיו נזהרו שלא לפתוח בירי, כך שמצד אחד יש את 'הדמוקרטיה הטובה בעולם' של אדון אחמדינג'אד שם הפרלמנט צועק 'תירו בהם', 'תהרגו אותם', 'תרצחו אותם', אך המחאה תימשך ואירן תיפול לא על ידי כסף, אלא על ידי האירנים עצמם".

"המשטר האירני הנוכחי ממית בושה על ההיסטוריה הפרסית, התרבות הפרסית ויוצר סבל לעם עצמו", אמר פרס. "גורמים קיצונים, פנאטיים ומלאי שטנה כמו אחמדינג'אד ואחרים משתמשים בישראל כתירוץ על רקע הסכסוך הישראלי-פלסטיני על מנת לבסס את כוחם וישנה מגמה לעשות לנו דה-לגיטימציה.

לדבריו, על ישראל לפעול במהירות ההכרחית להסיר את התירוץ הזה מעל סדר היום. "איני חושב שהכל יכול להיעשות על ידי הסברה בלבד אלא על ידי עשיית שלום. עלינו להשלים את תהליך השלום מול הפלסטינים, ואני מאמין שהפערים צומצמו באופן מעשי וניתן להגיע לכך".

רוצים לקבל עדכונים שוטפים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק