מפת הוויתורים: כך הציע אולמרט לחלק את ירושלים

אחרי הפרסומים באל ג'זירה – מגיעה גרסת ראש הממשלה לשעבר אולמרט. מה באמת היה שם, בהצעה שנתן לאבו מאזן. אולמרט משרטט את מפת הוויתורים הישראלית שכוללת העברת חלקים בלכיש ובעמק בית שאן, ואת הרעיון לחלק את ירושלים. נותר רק לתהות: מדוע כל זה קרה כשהוא ואבו מאזן, יודעים שבתוך שבועות יהיה לישראל ראש ממשלה אחר

חמישה ימים לפני שהתפטר מתפקידו לפני שנתיים וחצי בעקבות שורה של חשדות הציג אהוד אולמרט את מפת החלוקה שלו ליושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן.

באותם ימים התכנסה עצרת האו"ם בניו יורק ואולמרט מגלה בראיון מיוחד שהייתה לו תכנית אם אבו מאזן במקרה היה אומר כן. "היינו מקבלים פה אחד הסכמה של מועצת הביטחון של האו"ם לתכנית הזאת. היינו מכנסים את העצרת הכללית ו-200 מדינות כולל כל מדינות ערב, זה ברור לגמרי היו מצביעות בעד ההצעה הזאת, למעט אירן וסוריה אולי", הוא אומר.

"אחרי זה היינו מקבלים את תמיכתם של שני בתי הקונגרס בארצות הברית ושל האיחוד האירופי. הייתה לי תכנית מתוחמת בזמן. אחרי זה היינו עושים את המעמד המיוחד בבית הלבן ששם היינו חותמים בראשי תיבות, כי ההתחייבות הסופית הייתה צריכה לבוא אחרי בחירות גם אצלם וגם אצלנו, מספר אולמרט.

נתניהו נבחר - ומיד התנער

צריך לזכור - יום אחרי הפגישה הזאת התקיימו הפריימריז בקדימה. מופז נגד לבני. יש ספק גדול לגבי הלגיטימיות של המהלך הזה של אולמרט אבל כזכור אבו מאזן התחמק, אולמרט התפטר, נתניהו נבחר וכמעט מיד התנער ממה שהוצג בפגישה ההיא בבית ראש הממשלה.

" בשיחה הזאת אני אומר לו אדוני הנשיא הגיע הזמן עכשיו לסכם את הדברים. ואז אמרתי לו תראה ישנה פה מפה, היא הייתה מונחת מקופלת על השולחן. אמרתי לו אני קודם כל אציג לך את העקרונות ולאחר מכן אני אראה לך את המפה. הצגתי לו את העקרונות אמרתי לו שהפתרון הטריטוריאלי יהיה על בסיס גבולות 67. בתוך ההצעה גם הרעיון לחלק את ירושלים ולהפוך את העיר העתיקה לעיר בינלאומית. הוא התווכח איתי קצת על הנושא של אריאל, אמרתי לו תשמע אני לא רוצה להיכנס לוויכוח בנושא הזה".

"כמובן דיברתי איתו על העובדה שכל השכונות הערביות בירושלים תהיינה חלק מהמדינה הפלסטינית כל השכונות היהודיות בירושלים תהיינה חלק ממדינת ישראל והשכונות הערביות בירושלים תהיינה ירושלים שמבחינתם אם הם ירצו בכך תהיה בירת המדינה הפלסטינית", חושף ראש הממשלה לשעבר.

"אחרי זה גם הראיתי לו את התיחום של האגן הקדוש במפה. אמרתי זה יהיה בנאמנות בינלאומית
של חמש מדינות, שלוש מהן מוסלמיות - ערב הסעודית, ירדן והמדינה הפלסטינית שתקום, ארצות הברית שגם מייצגת את העולם הנוצרי וכמובן מדינת ישראל. יהיה סוג של סטטוס קוו במצב בירושלים באזורים הרגישים לכל הדתות אבל אין ריבונות לא שלנו ולא של הצד הפלסטיני.

"עוד הרבה לפני שחדלתי להיות ראש עיריית ירושלים כבר הבנתי שהאיחוד שאנחנו מדברים עליו לצערי הוא יותר סיסמה ממציאות. הפער בין החלק המזרחי של ירושלים לבין החלק המערבי שלה הוא בלתי ניתן לגישור".

שאלנו את אולמרט אם היה לו מגע עם הסעודים או הירדנים. על כך השיב: "שמע, יש דברים שגם בספרים לא כותבים אותם".

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק