נתניהו: חושש שמצרים תהפוך לאירן

במסיבת עיתונאים שקיים נתניהו עם קנצלרית גרמניה התייחס ראש הממשלה למצב במצרים והביע חשש מגורמים קיצוניים שיתפסו את השלטון. מרקל דחתה את הטענות שגרמניה נטשה את מובארק אך הדגישה: חשוב ליישם את השינויים במדינה

ראש הממשלה בנימין נתניהו וקנצלרית גרמניה אנגלה מרקל קיימו הערב מסיבת עיתונאים מיוחדת לרגל הגעתה של מרקל לישראל יחד עם 10 שרים בממשלת גרמניה.

במהלך נאומו התייחס נתניהו למצב במצרים ואמר כי ישראל עוקבת בדריכות אחר ההתפתחויות. בפעם הראשונה מאז המהומות הביע ראש הממשלה חשש מהתהפוכות המהירות והאפשרות שקיצוניים יתפסו את השלטון, כפי שקרה באירן. מרקל הכחישה את ההאשמות על כך שמדינות המערב, בהן גרמניה, נטשו את מובארק - אך הדגישה כי חשוב ליישם את השינויים במצרים.

נתניהו גם הקדיש חלק ניכר מנאומו לאיום האירני ואמר כי טהרן פועלת בכל מקום כדי להרוס את השלום והיציבות. "אם זה מה שהיא עושה היום  - איזה סכנה עצומה היא תהווה עם נשק גרעיני?", שאל ראש הממשלה.

נתניהו ביקש לברך את מרקל על שיתוף הפעולה בנושא. "עמדתה הברורה והחזקה דרושה יותר מאי פעם, כי אירן שולחת מסר ברור לעולם שאין לה שום כוונה לזנוח את כוונותיה, וזו הסיבה שהקהילה צריכה לשלוח מסר לא פחות ברור שהיא נחושה לסכל את השאיפות הללו", הדגיש.

ראש הממשלה קרא להפעיל סנקציות נגד טהרן ורמז מה יקרה אם לא ייענו לדרישות המערב. "יש אופציה אחרת", ציין נתניהו וסיפר על הפעם האחרונה ב-16 השנים בהן הוא עוסק בנושא שאירן הפסיקה את תכנית הגרעין. "זה קרה ב-2003", נזכר רה"מ, "כשהיא האמינה שארה"ב תפעל בדרך אחרת. אם הקהילה הבינלאומית תפעל באיחוד כוחות - נוכל להצליח גם בימים קשים אלה".

מרקל מצדה חיזקה את דבריו של נתניהו. "עשינו מאמצים לקידום סנקציות רחבות מאוד", ציינה הקנצלרית והבטיחה: "נעשה את זה גם באיחוד האירופי"

רוצים לקבל עדכונים נוספים בנושא? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק