נתניהו: ללחוץ על אירן כדי להשיג עסקה טובה יותר

בריאיון ל-CNN מתח רה"מ ביקורת על ההסכם המתגבש בין אירן למעצמות ואמר כי "תכנית הגרעין האירנית קיבלה חותמת של לגיטימציה". הוא קרא להטיל עוד סנקציות על האירנים והזהיר מההשפעה של העסקה על האזור: "יתחיל מירוץ חימוש של המדינות הסוניות"

"תעשיית הגרעין האירנית קיבלה חותמת של לגיטימציה. צריך להמשיך להפעיל לחץ ויש עוד זמן להשיג עסקה טובה יותר - כזו שתגרום לאירן לסגת מתכנית הגרעין והתוקפנות שלה" - כך אמר היום (ראשון) ראש הממשלה בנימין נתניהו בריאיון לרשת CNN.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

נתניהו הוסיף ואמר כי לדעתו, הברירה למתווה שהושג בין הרפובליקה האסלאמית לשש המעצמות היא "לא מלחמה או הסכם. צריך עסקה טובה יותר שתחזיר לאחור את תכנית הגרעין ותמנע את המעורבות ההרסנית שלה באזור".

לדברי ראש הממשלה, ההסכם "לא מחזיר את תכנית הגרעין לאחור", אלא "משאיר הכל במקום. שום צנטריפוגה לא נהרסת והמתקנים נותרים במקומם - זו עסקה רעה והנה מה שאין בה: חיסול מלאי הטילים ארוכי הטווח".הוא הוסיף והדגיש כי לדעתו, העסקה תצית מרוץ חימוש של המדינות הסוניות. "היא (אירן) לא מאיימת רק עלינו - אלא גם על שכנותינו".

במהלך הריאיון נדרש נתניהו להתייחס לסוגיית היחסים בין ישרל לארצות הברית בדגש על אלה שבינו לבין הנשיא אובמה. "היחסים ביני לבין הנשיא הם לא המניע להתנגדות שלי", הוא הדגיש. "זה לא עניין אישי אלא מדיניות". לדבריו הוא קיים "שיחה ראויה בין בנות ברית" עם הנשיא האמריקני בלילה שבו הושג ההסכם.

"אני חושב שהנשיא חושב שהוא עושה את מה שטוב לארצות הברית", הוא אמר, "אבל יש לנו חילוקי דעות לגיטימיות. אירן היא מדינה לא אמינה ואי אפשר לסמוך עליה".

"לא עניין אישי". אובמה (רויטרס)

הסכם הגרעין: הבדלי גרסאות בין ארצות הברית לאירן

אתמול פורסם בחדשות 2 כי מאחורי ההצהרות האופטימיות והחיוכים שליוו את ההכרזה של נציגי אירן והמעצמות על הבנות בדרך להסכם גרעין, מתברר כי ישנם הבדלים מהותיים ואי התאמות בין הגרסה האמריקנית לאותו הסכם מתגבש לבין זו האירנית.

חשוב לציין כי בשלב זה כלום עוד לא נחתם. האמריקנים פרסמו נייר שלהם שמתאר מה הוסכם לדעתם, והאירנים הגיבו בנייר משלהם. יש אי התאמות משמעותיות וחורים רציניים מאוד בין שני הניירות.

זאת הסיבה ששר החוץ האירני זריף תקף את מזכיר המדינה האמריקני קרי ואמר שהוא לא אומר אמת וזאת הסיבה שסגן שר החוץ האירני תקף את דוברת משרד החוץ האמריקני ואמר שהיא לא אומרת אמת. זה גם מה שעומד מאחורי המאמר שפורסם בביטאון של משמרות המהפכה, שכותרתו: "הנוסח האירני טוב, הנוסח האמריקני רע".

הסנטורית הדמוקרטית האמריקנית דיאן פיינשטיין, סגן יו"ר וועדת הסנאט לענייני מודיעין אמרה בתגובה לדברי נתניהו "הסכם המסגרת הגרעיני שהושג בין המעצמות לאיראן אינו מאיים על קיומה של ישראל".  

הנקודות המרכזיות שבהן אין התאמה בין הגרסה האמריקנית לזו האירנית

- האם הסנקציות יוסרו בבת אחת או בהדרגה? האירנים אומרים ביום אחד - מיד עם התחלת הביצוע של ההסכם.

- האם העשרת האורניום תופסק ל-10 שנים כמו שאומרים האירנים או ל-15 כמו שאומרת ארצות הברית?

- האם יימשך פיתוח הצנטריפוגות המהירות במתקן התת-קרקעי בפורדו? האירנים טוענים כי הפיתוח יימשך בוודאות.

- האם אירן תאשרר הסכם לביקורות פתע במתקניה? האירנים אומרים שירשו ביקורות כאלו רק באופן זמני.

- מה ייעשה במצבור הגדול של האורניום המועשר? האירנים מתעקשים שהוא לא יוצא מתחום המדינה.

- כיצד תשיב אירן לשאלות בנוגע להיבט הצבאי של תכנית הגרעין?.

נראה כי הדרך לחתימת הסכם הגרעין עוד ארוכה ופתלתלה ולצוותי המשא ומתן משני הצדדים עוד צפויה עבודה רבה ומורכבת.