צפו: המפה שהציעה ישראל לפלסטינים

רשת "אל ג'זירה" ועיתון ה"גרדיאן" ממשיכים הבוקר לחשוף פרטים מתוך המשא ומתן בין הפלסטינים לישראל. שתי מפות שנחשפו שופכות אור על ההצעה הישראלית של רה"מ דאז אולמרט, שזכתה לכינוי "מפת המפית": רוב ההתנחלויות הגדולות יסופחו לישראל, 56 אלף מתנחלים יפונו. עבד-ראבו: "אל-ג'זירה מנסים להיות כמו ויקיליקס"

נמשכות חשיפות "ויקיליקס - הגרסה הערבית": ראש הממשלה דאז אולמרט, לפי הדיווח ברשת "אל ג'זירה", פגש את יו"ר הרשות אבו מאזן באמצע 2008, והראה לו את המפה שזכתה לכינוי "מפת המפית", ובה פירוט הצעת חילופי השטחים בין ישראל לפלסטינים. לפי הפרסום, אבו מאזן לא הורשה להחזיק במפה ולכן נאלץ לשרטט אותה בחזרה לאולמרט - על מפית.

שתי המפות שנחשפו ב"אל ג'זירה" מראות את ההצעות באזור ירושלים, ואז בכל הארץ, כולל עזה. לפי ההצעה, ישראל תשמור על כל ההתנחלויות הגדולות בגדה - מעלה אדומים, אריאל, קדומים ועוד.

עיון במפת ההצעה באזור ירושלים, מראה שאולמרט הציע שגוש עציון יישאר בריבונות ישראלית, כמו גם גילה, שכונת הר חומה, מעלה אדומים, מישור אדומים, פסגות, בית חורון וגם הר אדר.

ממסמכים שפורסמו אמש, עולה כי השכונה היחידה לגביה היה ויכוח הייתה הר חומה, שהפלסטינים דרשו לקבלה בהסדר קבע. ההתנחלויות שאולמרט הציע לפנות, לפי המפה, הן בין השאר מיגרון, מעלה מכמש, נוקדים, כפר אלדד ועוד. לפי המפה, מספר המתנחלים שהיו עתידים להתפנות עומד על 56 אלף, לעומת 413 אלף שיישארו ביישוביהם.

ראש הממשלה דאז אולמרט הציע גם "מעבר בטוח" לפלסטינים בין עזה לגדה. לגבי הר הבית והמקומות הקדושים, הציע אולמרט "ניהול ללא ריבונות" - ועדה משותפת למצרים, ירדן, ארה"ב, ישראל והפלסטינים - ללא ריבונות רשמית למדינה מסוימת. 

עוד לפני פגישת "מפת המפית", הציעו הפלסטינים ב-2008 מפה של חילוף מלא של 119 קילומטרים רבועים של שטח פלסטיני, עבור אותו השטח בצד הישראלי. ישראל, לפי ההצעה, תשאיר בידה אדמה מפותחת בלבה של הגדה המערבית, בעוד הפלסטינים יקבלו אזורים יחסית לא מפותחים.

הפלסטינים תוקפים את אל-ג'זירה

ברמאללה התקיימה מסיבת עיתונאים מיוחדת, בה מגיבים ראשי הממשל הפלסטיני לפרסום. מסיבת העיתונאים הועברה בשידור חי באתר.

יאסר עבד-ראבו, מזכ"ל הוועד הפועל של אש"ף, אמר במסיבת העיתונאים כי "לא נוכל לאשש או להכחיש
שהמסמכים אותנטיים. בכוונתנו לבדוק את המסמכים שפרסמה אל-ג'זירה ולבחון את דיוקם. המהלך של אלג'זירה נועד לחקות את אתר ויקיליקס. יושרם העיתונאי של העורכים מוטל בספק. אל ג'זירה עושה לאבו מאזן את מה שישראל עשתה לערפאת".

1,600 מסמכים סודיים מהמו"מ המדיני

רשת הטלוויזיה הקטארית "אל-ג'זירה" פתחה אמש בקמפיין חדש תחת הכותרת "סודי ביותר", במסגרתו הודיעה כי תפרסם בתקופה הקרובה כ-1,600 מסמכים סודיים החושפים פרטים חשאיים על התנהלות שיחות השלום בין ישראל לרשות הפלסטינית.

במסמכים שהועלו לאתר האינטרנט של הרשת, נטען כי הרשות הפלסטינית הסכימה לוותר על הדרישה להרוס את כל השכונות היהודיות במזרח ירושלים במסגרת הסדר קבע עם ישראל, והסכימה לעשות ויתורים "חסרי תקדים", לשון הפרסומים, במתחם הר הבית.

עיקר הנקודות שנחשפו:

• הפלסטינים היו מוכנים לוותר על כל השכונות היהודיות של ירושלים מלבד הר חומה ולפשרה בשייח' ג'ראח.

• להשאיר בידי ישראל את הרובע היהודי וחלק מהרובע הארמני בעיר העתיקה.

• בסוגיית הפליטים: להסתפק, כביכול, ב-5,000 שיחזרו לישראל כל שנה במשך עשר שנים.

• עודדו את ישראל לכבוש את ציר פילדלפי במהלך עופרת יצוקה.

• אבו מאזן קיבל התרעה מראש מהאלוף עמוס גלעד שישראל עומדת לתקוף את חמאס בעזה.

• הרשות הפלסטינית נתנה גיבוי למצור על עזה.

• שיתפה פעולה עם הניסיון להשתיק את דוח גולדסטון.

באתר האינטרנט של התחנה הוקם דף מיוחד לסיקור פרסום המסמכים. גם בעיתון ה"גארדיאן" הבריטי, מופיעים המסמכים במלואם. בחלק שפורסם אמש, אשר עוסק בפגישות בין הצוותים הישראלי והפלסטיני מיוני 2008, נטען כי הרשות הפלסטינית הסכימה לוותר למעשה על השכונות היהודיות במזרח ירושלים, זולת שכונת הר חומה - אותה דרשו הפלסטינים לקבל במסגרת הסדר קבע.

בפרטי הפגישה שפורסמו, מה-15 ביוני, אמר ראש צוות המו"מ הפלסטיני, אבו עלאא', לנוכחים בפגישה: "זוהי ההצעה האחרונה שלנו, שיכולה לסייע בחילופי השטחים".

"זוהי הפעם הראשונה בהיסטוריה בה אנו מגישים הצעה כזו", צוטט אבו עלאא', ששימש בעברו גם בתפקיד ראש הממשלה הפלסטיני. "דחינו הצעה דומה לזו בהסכמי קמפ-דיוויד". באתר האינטרנט של "אל-ג'זירה" פורסמו גם פרטי המפה אותה הציג, לכאורה, הצוות הפלסטיני במשא ומתן, ובה הוויתורים הפלסטינים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים בנושא? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק