מסמכי המו"מ נחשפים: "הפלסטינים ויתרו על רוב ירושלים"

רשת אל ג'זירה החלה לחשוף 1,600 מסמכים בהם נחשף המו"מ בין ישראל לפלסטינים ואבו מאזן זוכה למתקפה חסרת תקדים. בין השאר נטען כי הפלסטינים הסכימו לוותר על רוב שטחי ירושלים, קיבלו את הצעת ישראל לפיה רק 5,000 פליטים יחזרו לישראל, ואף עודדו את ישראל לכבוש את ציר פילדלפי במהלך עופרת יצוקה

ויקיליקס - הגרסה הערבית: רשת הטלוויזיה הקטארית "אל-ג'זירה" פתחה אמש בקמפיין חדש תחת הכותרת "סודי ביותר", במסגרתו הודיעה כי תפרסם בתקופה הקרובה כ-1,600 מסמכים סודיים החושפים פרטים חשאיים על התנהלות שיחות השלום בין ישראל לרשות הפלסטינית.

במסמכים שהועלו לאתר האינטרנט של הרשת, נטען כי הרשות הפלסטינית הסכימה לוותר על הדרישה להרוס את כל השכונות היהודיות במזרח ירושלים במסגרת הסדר קבע עם ישראל, והסכימה לעשות ויתורים "חסרי תקדים", לשון הפרסומים, במתחם הר הבית.

עיקר הנקודות שנחשפו:

• הפלסטינים היו מוכנים לוותר על כל השכונות היהודיות של ירושלים מלבד הר חומה ולפשרה בשייח' ג'ראח.

• להשאיר בידי ישראל את הרובע היהודי וחלק מהרובע הארמני בעיר העתיקה.

• בסוגיית הפליטים: להסתפק, כביכול, ב-5,000 שיחזרו לישראל כל שנה במשך עשר שנים.

• עודדו את ישראל לכבוש את ציר פילדלפי במהלך עופרת יצוקה.

• אבו מאזן קיבל התרעה מראש מהאלוף עמוס גלעד שישראל עומדת לתקוף את חמאס בעזה.

• הרשות הפלסטינית נתנה גיבוי למצור על עזה.

• שיתפה פעולה עם הניסיון להשתיק את דוח גולדסטון.

הרשות הסכימה לוותר על רוב השכונות היהודיות

באתר האינטרנט של התחנה הוקם דף מיוחד לסיקור פרסום המסמכים. בחלק שפורסם הערב, אשר עוסק בפגישות בין הצוותים הישראלי והפלסטיני מיוני 2008, נטען כי הרשות הפלסטינית הסכימה לוותר למעשה על השכונות היהודיות במזרח ירושלים, זולת שכונת הר חומה - אותה דרשו הפלסטינים לקבל במסגרת הסדר קבע.

בפרטי הפגישה שפורסמו, מה-15 ביוני, אמר ראש צוות המו"מ הפלסטיני, אבו עלאא', לנוכחים בפגישה: "זוהי ההצעה האחרונה שלנו, שיכולה לסייע בחילופי השטחים".

"זוהי הפעם הראשונה בהיסטוריה בה אנו מגישים הצעה כזו", צוטט אבו עלאא', ששימש בעברו גם בתפקיד ראש הממשלה הפלסטיני. "דחינו הצעה דומה לזו בהסכמי קמפ-דיוויד". באתר האינטרנט של "אל-ג'זירה" פורסמו גם פרטי המפה אותה הציג, לכאורה, הצוות הפלסטיני במשא ומתן, ובה הוויתורים הפלסטינים.

תקדים היסטורי: הסכימו לוותר על חלק מהרובע הארמני

ירושלים. הפלסטינים ויתרו (שאטרסטוק)
בהמשך נטען עוד, כי האחראי על תיק המו"מ ברשות הפלסטינית, סאיב עריקאת, חזר על אותם המסרים במהלך פגישה שקיים עם השליח האמריקני לאזור, ג'ורג' מיטשל ב-21 באוקטובר 2009. בפגישה זו, על פי המסמכים הסודיים, הביע עריקאת נכונות פלסטינית לוותר על חלק מהרובע הארמני בירושלים - במה שנחשב גם כן תקדים היסטורי במגעים בין ישראל לרשות הפלסטינית.

זאת ועוד, צוטט עריקאת בפגישה באומרו: "נושא מתחם הר הבית יכול להוות נושא לדיון". בפגישה אחרת בין הצדדים, נחשף במסמכים לכאורה, כי הפלסטינים הסכימו לוותר על שכונת שייח' ג'ראח - "בתמורה לשטח אחר שיקבלו בהסדר הקבע".

בפגישה שנערכה בין צוותי המשא ומתן בחמישה במאי 2009, ואשר פרטיה נחשפו גם כן, נטען: "עריקאת הדגיש בפגישה כי הוא אינו מעוניין שיהיה לירדן כל קשר לירושלים".

בעקבות הפרסום: העולם הערבי סוער

פרסום המסמכים הערב עורר סערה בעולם הערבי בכלל, ובשטחי הרשות הפלסטינית בפרט. עריקאת עצמו, שהתארח באולפן התחנה וצפה בחשיפת המסמכים לראשונה, מתח ביקורת נוקבת על הערוץ, אך טען מאידך כי להנהגה הפלסטינית אין מה להסתיר באשר להתנהלותה בשיחות. בכלי התקשורת של החמאס החלו "לחגוג" על המידע שהודלף.

הפרשה כבר זכתה לכינוי "שערוריית הרשות של פת"ח", ובארגון טענו כי המסמכים הללו מעידים גם על שיתוף הפעולה של אנשיו של אבו מאזן עם ישראל בהטלת המצור על עזה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים בנושא? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק