שרת החוץ של צרפת: "אירן תישא במלוא האחריות לכשלון המו"מ"

קולות חריפים באירופה בתגובה להתנהלות האירנית בשיחות הגרעין. שרת החוץ של צרפת מזהירה הערב מירדן: אירן עלולה לשלם מחיר כבד על עקשנותה. "זה הפך בלתי אפשרי להשיג פתרון", אמרה. "זה יוביל להחרפת הסנקציות"

אחרי האכזבה - מגיעים האיומים: שרת החוץ של צרפת מישל אליו-מארי מזהירה הערב כי אירן עלולה לשלם מחיר כבד בשל עקשנותה בנושא הגרעין. "היא תישא לבד באחריות אם השיחות באיסטנבול תיכשלנה", אמרה במסיבת עיתונאים שקיימה הערב בירדן. "היה ברור כבר מלכתחילה כי אירן כופה תנאים מוקדמים בשיחות - והדבר כלל לא הוסכם עלינו".

"התנאים שהציבה אירן דורשים את הסרת הסנקציות והכרה בזכותה בהעשרת האורניום - זה מה שהכשיל את השיחות", הוסיפה שרת החוץ. "צר לנו שזוהי עמדתה של המשלחת האירנית. ההתנהגות הזו הפך כל מגעים עתידיים לבלתי אפשריים, וכך גם מציאת פיתרון". בנוסף, הזהירה מארי כי המשך עקשנותה של אירן עלול לגרום להחרפת הסנקציות עליה.

"הדלת למו"מ עדיין פתוחה"

מוקדם יותר הביעה שרת החוץ של האיחוד האירופי, קתרין אשטון, אכזבה מעמדתה של טהרן בתום יומיים של דיונים. התנאים המוקדמים שמציבה טהרן אינם מקובלים", הבהירה אשטון, אך הבהירה: "הדלת למשא ומתן עדיין פתוחה".

מנגד דחה סעיד ג'לילי, ראש צוות המשא ומתן האירני, את הדרישה להעשיר אורניום מחוץ לשטחה ואמר כי טהרן דורשת לממש את הזכות להשלים את העשרת האורניום בהתאם לאמנה למניעת הפצת נשק גרעיני.

במסיבת עיתונאים באיסטנבול הדגיש ג'לילי כי אירן עדיין פתוחה להצעות חדשות שיאפשרו שיתוף פעולה לצורך העשרת אורניום למטרות שלום בכל ההיבטים הנוגעים לכך, אך ניצל את ההזדמנות כדי לתקוף פעם נוספת את ישראל וארה"ב: "אם אתם רוצים לשתף פעולה בנושא הגרעין, למה אינכם מטפלים בנשק הגרעיני האמריקני באירופה ובארסנל הנשק של ישראל?" שאל.

המגעים על הגרעין האירני - סיקור מיוחד:

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

צפו: כל מסלולי התקיפה האפשריים באירן 

תקיפה בטהרן: כל השאלות והתשובות

פרשנות: "אירן בינתיים רק מותחת את הקו"

אפשר בכלל לעצור את הגרעין?