נתניהו: "הסכם מסוכן", רוחאני: "יום היסטורי"

בהצהרה מיוחדת לעם האירני בירך הנשיא רוחאני על הסכם המסגרת עם המעצמות והבהיר: "נעמוד בהתחייבויות אם הצד השני יעמוד בהן". מוקדם יותר הזהיר ראש הממשלה נתניהו: "ההסכם יסכן את קיומה של ישראל ויסלול את הדרך לפצצה"

בירושלים מזהירים, בטהרן מברכים: שעות לאחר שראש הממשלה נתניהו טען כי הסכם המסגרת בין אירן למעצמות עלול לסכן את קיומה של ישראל, נשיא אירן חסן רוחאני אומר כי מדובר ב"הסכם היסטורי".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אנחנו לא מרמים, אנחנו לא דו פרצופיים", אמר רוחאני בהצהרה ששודרה בטלוויזיה באירן. "אם הבטחנו - נפעל בהתאם להבטחה. כמובן שהדבר תלוי בכך שגם הצד השני יפעל בהתאם להתחייבויותיו".

חוגגים בלוזאן (רויטרס)

"היום הזה ייחקק לעד בזיכרון ההיסטורי של העם האירני", אמר. "יש מי שחושבים שעלינו להילחם בעולם או להיכנע למעצמות, אבל אנחנו אומרים שישנה דרך שלישית - אנחנו יכולים לשתף פעולה עם העולם".

"ההסכם - סכנה לישראל"

קודם לכן כינס ראש הממשלה נתניהו את הקבינט המדיני-ביטחוני בירושלים בעקבות החתימה בלוזאן על הסכם המסגרת. בתום דיון הביעו השרים פה אחד התנגדות לעסקה וראש הממשלה נתניהו הזהיר: "העסקה המוצעת תהווה סכנה ממשית לאזור ולעולם ותאיים על קיומה של מדינת ישראל".

"העסקה לא תסגור אפילו מתקן גרעיני אחד באירן, לא תשמיד אפילו צנטריפוגה אחת ולא תפסיק את המחקר והפיתוח של אירן בצנטריפוגות מתקדמות", אמר נתניהו. "היא מעניקה לגיטימציה בינלאומית לתכנית הגרעין הבלתי חוקית של אירן ותשאיר אותה עם תשתית גרעינית נרחבת".

"העסקה תסלול את הדרך לפצצה" (רויטרס)

ראש הממשלה הזהיר מפני ההשלכות של הסרת הסנקציות מאירן. "בתוך שנים ספורות העסקה תסיר כמעט את כל המגבלות על תכנית הגרעין כך שאירן תוכל לפתח יכולות גרעיניות נרחבות עוד יותר. העסקה לא תחסום את דרכה של אירן לפצצה, היא תסלול את דרכה לפצצה".

"אירן פועלת בגלוי וקוראת בגלוי להשמדתה של ישראל", הוסיף. "ישראל דורשת שכל הסכם קבע עם אירן יכלול הכרה אירנית מפורשת בזכות קיומה של מדינות ישראל".