‫"הסכם מסוכן, טעות היסטורית"‬

גורמים מדיניים בירושלים זועמים על ההבנות בין אירן למעצמות: "זו התקפלות לתכתיבים של אירן. היא תמשיך להעשיר אורניום ולפתח צנטריפוגות". נשיא ארה"ב אובמה: "נתניהו רוצה למנוע גרעין? זו הדרך"

שעות ספורות לאחר שאירן והמעצמות הצהירו על הסכם המסגרת שהושג, ולאחר שנשיא ארצות הברית ברק אובמה בירך על הצלחת המשא ומתן, גורמים מדיניים בישראל מותחים ביקורת חריפה על המהלך: "מדובר על מסגרת רעה שתוביל להסכם רע ומסוכן".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אם יושג הסכם על בסיס קווי המסגרת האלה, מדובר בטעות היסטורית שתהפוך את העולם למסוכן הרבה יותר", אמרו הגורמים בתגובה לדבריו של אובמה שאמר הערב כי ההסכם יהפוך את העולם לבטוח יותר.

"המסגרת נותנת לגיטימציה בינלאומית לתכנית הגרעין של אירן שמטרתה אך ורק לייצר פצצות גרעין", הוסיפו הגורמים המדיניים. "אירן תישאר עם יכולות גרעיניות נרחבות. היא תמשיך להעשיר אורניום, היא תמשיך במחקר ופיתוח של צנטריפוגות, היא לא תסגור אף לא אחד ממתקניה הגרעיניים לרבות המתקן התת-קרקעי בפורדו".

"בשורה התחתונה, העסקה הזאת מבטיחה לאירן הסרה מוחלטת של הסנקציות נגד הגרעין, תוך הבטחה שהיא תשמור על יכולותיה הגרעיניות", הדגישו הגורמים. "אירן לא נדרשת להפסיק את תוקפנותה באזור, את הטרור בעולם ואיומיה להשמיד את ישראל שעליהם חזרה והצהירה רק בימים האחרונים".

בישראל רואים בהסכם שהושג כהפגנת חולשה של מדינות המערב אל מול התחזקותה של אירן. "העסקה הזאת היא התקפלות לתכתיבים אירניים, והיא לא תביא לגרעין למטרות שלום, אלא לגרעין למטרות מלחמה", הם אמרו. "האלטרנטיבה לעסקה הרעה הזאת היא לא מלחמה, אלא עסקה אחרת שתפרק באופן משמעותי את תשתית הגרעין של אירן ותדרוש ממנה את הפסקת תוקפנותה באזור ובעולם".

אובמה: "אין זה סוד שנתניהו התנגד להסדר דיפלומטי"

מוקדם יותר הערב כינס נשיא ארה"ב, ברק אובמה, מסיבת עיתונאים בה הצהיר שישוחח עם נתניהו ויסביר לו את השלכות ההסכמות שהושגו: "אין זה סוד שנתניהו התנגד לכך שנגיע להסדר דיפלומטי", אמר אובמה, "נתניהו רוצה את הדרך הטובה ביותר למנוע מאירן נשק גרעיני? זו הדרך הטובה ביותר".

"אני אדבר היום עם ראש הממשלה נתניהו כדי להבהיר לו שאין פער בין עמידתנו לצד ישראל וביטחונה לבין השגת ההסכם הזה", המשיך הנשיא האמריקני. "אבקש להתייעץ עם הצמרת הישראלית באופן הדוק, על מנת לראות איך ניתן להמשיך מכאן. נמשיך להגן על ישראל".

מפת האיומים של נתניהו: אירן שולחת את זרועותיה לכל רחבי המזרח התיכון

במקביל להצהרת נציגי אירן והמעצמות בלוזאן, שבה הכריזו על השגת הסכם המסגרת לאחר ימים ארוכים של דיונים מרתוניים, העלה נתניהו לחשבון הטוויטר שלו מפה שנועדה להזהיר את העולם מהאיומים הצפויים למזרח התיכון, במקרה בו אירן תהפוך למדינה גרעינית.

"כל עסקה חייבת להכיל בתוכה החזרה של אירן בחזרה למצב שהיה לפני שהיו לה יכולות לפיתוח גרעין, ומצב שבו היא מפסיקה את התוקפנות והטרור שלה", צייץ נתניהו בצירוף המפה המעידה על האיומים של אירן על האזור עוד במהלך השיחות.

במפה נראים חיצי האיומים הנשלחים לעברה של עירק השכנה וגם לעבר תימן, שם משתלטים המורדים החות'ים על עוד ועוד יעדים בחסותה של אירן. עוד מופיעים במפה איומים המופנים כלפי ישראל ופעילות של טרוריסטים בסוריה, שהולכת ונכבשת בידי ארגוני טרור ג'יהאדיסטים קיצוניים.