האיחוד האירופי: נציב משקיפים במזרח ירושלים

הריסת מלון שפרד אתמול והמשך הבנייה במזרח ירושלים מעוררת ביקורת קשה בארה"ב ובאירופה: מזכירת המדינה של ארה"ב קלינטון התבטאה בחריפות נגד פרויקט הבנייה החדש וכינתה אותו: חותר תחת מאמצי השלום. במקביל, מבקשים בכירים באיחוד האירופי לשלוח פקחים שיעקבו אחר הריסת בתים של פלסטינים ו"מעצרים לא חוקיים"

ביקורת קשה על ישראל בארצות הברית ובאיחוד האירופי בעקבות תחילת העבודות להקמת שכונה יהודית בשטח מלון שפרד שבשכונת שייח ג'ראח במזרח ירושלים: שרת החוץ של ארצות הברית הילרי קלינטון, המבקרת בכוויית, הגדירה את הבניה "פרויקט שחותר תחת מאמצי השלום".

במקביל נשלח מסמך סודי מטעם בכירים באיחוד האירופי בישראל, שקראו לנקוט סנקציות נגד ישראל, ואף להציב כוח רב לאומי שיפקח על פעולות ישראל במזרח ירושלים.

במסגרת המסמך, שנחשף בעיתון ה"אינדיפנדנט" הבריטי, ציינו נציגי האיחוד כי הם מודאגים מהגידול בבנייה הישראלית בהתנחלויות, והציעו לשלוח נציגים מטעם האיחוד, שיהיו נוכחים באתר בניית הדירות במקום המלון שנהרס ויפקחו על התקדמות הבנייה.

המשקיפים "יפקחו על מעצר לא חוקי של פלסטינים"?

האירופים לא מסתפקים בזאת. בנוסף הם מבקשים להציב את אותם משקיפים באתרים שמיועדים להריסה, "כדי להתערב במידת הצורך במקרה של מעצר לא חוקי של פלסטינים". ההצעה, ששלחו פקידים בכירים של האיחוד האירופי בישראל לממונים עליהם בבריסל, הוא אחד ממספר צעדי תמיכה של האיחוד האירופי למען הפלסטינים במזרח ירושלים בתקופה האחרונה, שנעשים במקביל לפעילות התמיכה וההכרה במדינה הפלסטינית בקרב מדינות דרום אמריקה.

מלבד הצעדים המעשיים, פקידי האיחוד האירופי מזהירים מפני ההתיישבות היהודית במזרח העיר, "הפועלת נגד העיקרון של שתי מדינות לשני עמים ומחריפה את העימות בין ישראל לבין הפלסטינים".

באירופה טוענים: "ישראל הפכה את השכונות הפלסטיניות מבודדות יותר"

בין היתר נכתב במסמך הסודי כי "ישראל הפכה את השכונות הפלסטיניות למבודדות יותר", אך יחד עם תיאור המציאות כפי שאירופה רואה אותה, מסבירים במסמך ישראל מערערת האופן שיטתי את הנוכחות הפלסטינית בעיר "באמצעים משפטיים ומעשיים".

הקונסול הכללי מטעם האיחוד האירופי ברשות הפלסטינית אף הציע שהנציגים יעקבו גם אחרי הדיונים בנושא בבתי המשפט, בנוסף לנוכחות המשקיפים באתרי ההריסה והפינוי, כדי "להבטיח את התערבותו של האיחוד במקרה של מעצר פלסטינים בשל פעילות פוליטית, חברתית או תרבותית במזרח העיר".

"אם המגמות הנוכחיות לא יופסקו בדחיפות, הסיכוי שמזרח ירושלים תהיה בירת המדינה הפלסטינית הופך להיות מאוד לא סביר", נכתב. "המצב מסכן מאוד את הסיכוי להסכם שלום יציב, על בסיס של שתי מדינות לשני עמים, כשירושלים היא בירתן".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק