נתניהו לאובמה: שחרר את פולארד

לאחר לחץ כבד שהופעל על ראש הממשלה בנימין נתניהו מתפרסם הערב כי הוא החליט להתערב רשמית בעניין שחרורו של ג'ונתן פולארד. נתניהו שיגר מכתב לנשיא אובמה בו הוא מבקש להעניק למרגל הישראלי חנינה לאחר שריצה את עונשו, בו כתב: "בשם העם בישראל, אני פונה אליך בבקשת חנינה עבור יונתן פולארד"

בדרך החוצה? פולארד, ארכיון (חדשות 2)

נתניהו מתגייס לשחרור פולארד: ראש הממשלה בנימין נתניהו שיגר היום בקשה רשמית לנשיא ארצות הברית ברק אובמה להעניק חנינה למרגל הישראלי ג'ונתן פולארד, הכלוא בארה"ב כבר למעלה מ-25 שנים.

נתניהו נימק בבקשתו כי עבר זמן רב מאז נכלא פולארד, שהורשע בריגול למען ישראל. נתניהו הסביר במכתבו כי פולארד כבר ריצה את עונשו וכעת יש לשחררו.

ראש הממשלה חשף הערב מעל בימת הכנסת את תוכן המכתב ששיגר מוקדם יותר היוםף

נוסח המכתב:

כבוד הנשיא,

בשם העם בישראל, אני פונה אליך בבקשת חנינה עבור יונתן פולארד.

בזמן מעצרו פעל יונתן כסוכן של ממשלת ישראל. אף על פי שישראל בשום אופן לא כיוונה את מאמציה המודיעיניים נגד ארה"ב, היא פעלה באופן שגוי ובלתי מקובל לחלוטין. הן מר פולארד והן ממשלות ישראל הביעו פעמים רבות חרטה על פעולות אלה, וישראל תמשיך לדבוק בהתחייבותה שמעשים כאלה לא יישנו לעולם.

כפי שאתה יודע, אדוני הנשיא, העליתי את עניין שחרורו של יונתן פולארד פעמים רבות בדיוניי עם ממשלך ועם ממשלים קודמים. שורה של ראשי ממשלה ונשיאים ישראלים ביקשו אף הם מקודמיך חנינה עבור מר פולארד.

לאור העובדה שיונתן פולארד נמצא בכלא כבר 25 שנה, אני סבור שבקשת חנינה חדשה היא בהחלט ראויה. אני יודע שפקידים אמריקנים בכירים לשעבר הבקיאים בנושא שותפים להשקפה זו, כמו גם חברי קונגרס רבים.

למיטב הבנתנו, יונתן פולארד ריצה עונש ארוך יותר מכל אדם אחר שהורשע בעבירות דומות ואף יותר מתקופת המאסר שדרשה התביעה במסגרת הסדר הטיעון שלו. יונתן שילם מחיר כבד על פעולותיו, ומצבו הבריאותי התדרדר משמעותית.

אני יודע שארה"ב היא מדינה המושתתת על הגינות, צדק ורחמים. מכל הטעמים הללו, אני מבקש במלוא ההערכה כלפיך שתשקול בחיוב בקשת חנינה זו. עם ישראל תמיד יהיה אסיר תודה לך.

בכבוד רב,

בנימין נתניהו

ראש הממשלה אמר לחברי הכנסת כי "כולנו ניסינו, ניסינו, ניסינו ולא הצלחנו. אתם תומכים בבקשה הזו, ואני יודע שגם אתם הרהרתם בכך לא מעט". הוא הוסיף: "לפני שבועיים קיבלתי מכתב מיונתן מהכלא, שמבקש ממני לפנות באופן גלוי לנשיא ארצות הברית ולבקש באופן רשמי את שחרורו". לפני הקראת המכתב הוא הצהיר: "החלטתי להיענות לבקשה זו". 

מאבק לשחרור המרגל

רק לפני כשבועיים פנה מייקל מוקאסי, התובע הכללי לשעבר בארצות הברית, שאף היה מעורב במשפטו של המרגל הישראלי, בבקשה לשחררו מהכלא.

מוקאסי, ששימש גם כשופט מחוזי בארה"ב, שיגר מכתב לנשיא אובמה בו הוא מבקש מאובמה לנצל את סמכותו ולשחרר את פולארד. "18 שנים ישבתי על ספסל השיפוט ובמהלכן הטלתי רק על ארבעה נאשמים מאסר עולם, שניים ביצעו רצח כפול באכזריות גדולה, והשניים האחרים הואשמו במעשי טרור, אחד רצח במו ידיו והשני סיפק טכנולוגיה שגרמה לרצח של אנשים. האשמות נגד פולארד לא קרובות בחומרתן לאלה", כתב.

"פולארד העביר מידע למדינה ידידודית בלי כוונה לפגוע בארצות הברית", הוסיף מוקאסי במכתבו. "ראש ה-CIA לשעבר, ג'יימס וולסי ויו"ר לשעבר של ועדת המודיעין בסנאט, דניס דקונסיני, מכירים שניהם את האינפורמציה שפולארד חשף ואת הנסיבות, ושניהם הביעו את דעתם באחרונה באופן נחרץ שצריך לחון אותו. אני חושב שיהיה ראוי שתנצל את הכח שלך ותשחרר את האיש שכבר שילם הרבה יותר מחומרת מעשיו".

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק