"ישראל תיסוג מהגולן תמורת הסכם"

התקשורת בכווית מדווחת על מגעים בין ארה"ב לסוריה בנוגע למו"מ ישיר מול ישראל, במסגרתו כבר הושגו הבנות על ויתורים מרחיקי לכת בשני הצדדים. "סוריה תסכים לצנן יחסים עם אירן ועם חיזבאללה בתמורה לנסיגה ישראלית מרמת הגולן", דווח. עוד נטען כי שר החוץ הסורי נתן אור ירוק לחידוש המגעים עם ישראל

"רמת הגולן בתמורה לשלום" (חדשות 2)

הסכם השלום עם סוריה קרוב מתמיד? העיתון א-ראי היוצא לאור בכווית מדווח היום כי וושינגטון פתחה ערוץ חשאי מול גורמים בדמשק במטרה להגיע להסכם שלום כולל בין ישראל לסוריה, כאשר המתווך המרכזי הוא דניס רוס, המשמש כיועץ מיוחד במועצה לביטחון לאומי.

על פי הדיווח שנמסר מפי מקורות יודעי דבר, שר החוץ הסורי ווליד אל מועלם, שמיודד עם דניס רוס מאז היה השגריר בוושינגטון בשנות ה- 90, שלח אותות חיוביים לאמריקנים לפני כשבועיים, לפיהם "הסורים מוכנים לחדש את הדיאלוג עם הישראלים כדי להגיע להסכם שלום".

אותם גורמים הוסיפו כי ממשלו של נשיא ארצות הברית ברק אובמה, שמתקשה לקדם את תהליך השלום בין ישראל לפלסטינים, מאמין כי שלום בין סוריה וישראל יהווה "פריצת דרך בתהליך השלום הכולל במזרח התיכון, ויסלול את הדרך להסכם בין ישראל לפלסטינים".

"הסורים מוכנים לוויתורים כואבים"

סוריה, כך נכתב בעיתון, הביעה נכונות לבצע צעדים מרחיקי לכת, שכוללים התרחקות מאירן, צינון היחסים עם חיזבאללה וחמאס, ואפילו שיתוף פעולה עם ארצות הברית במאבקה בטרור. במקביל, ישראל הביעה אף היא נכונות להסדר עתידי, והבטיחה להחזיר את כל רמת הגולן לסורים, להגיע להסכם על חלוקת המים ולנורמליזציה ביחסים בין שתי המדינות.

על פי הדיווח רוס ביקר בישראל כדי לקבל אור ירוק לתחילת המשא ומתן והתייחסות לדרישות הסורים. לטענת מקורות אמריקניים, ממשל אובמה הפעיל לחצים כבדים על ישראל כדי שזו תסכים לוויתורים מצדה. לשם כך מינה ראש הממשלה בנימין נתניהו את שר הביטחון אהוד ברק לעמוד בראש המגעים מול רוס.

עוד אומרים בעיתון, כי בעקבות ההתפתחויות האחרונות החליט הממשל האמריקני למנות ביום רביעי האחרון את רוברט פורד לשגריר חדש בדמשק, שש שנים לאחר שמשרה זו היתה לא מאוישת. בוושינגטון מקווים להגיע להסדר שלום לפני סיום כהונתו של פורד.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק