בכיר במשפטו של פולארד: יש לשחררו

לאחר שרה"מ בנימין נתניהו הודיע כי יבקש באופן פומבי לשחרר את ג'ונתן פולארד, גם מייקל מוקאסי, מי שהיה התובע הכללי בימי ממשל בוש האב, שיגר הלילה מכתב לנשיא אובמה בבקשה לשחרר את המרגל הישראלי. "אני חושב שיהיה ראוי שתנצל את הכח שלך ותשחרר את האיש שכבר שילם הרבה יותר מחומרת מעשיו", כתב

מחזקים את נתניהו: בעקבות החלטת רה"מ, לפנות רשמית לנשיא ארה"ב, ברק אובמה, בבקשה לשחרר את ג'ונתן פולארד, גורמים אמריקנים נוספים מצטרפים לקריאה. אחד הפונים הבולטים הוא מייקל מוקאסי, התובע הכללי לשעבר בארה"ב, שאף היה מעורב במשפטו של המרגל הישראלי.

מוקאסי, ששימש גם כשופט מחוזי בארה"ב, שיגר היום מכתב לנשיא בו הוא מבקש מאובמה לנצל את סמכותו ולשחרר את פולארד. "18 שנים ישבתי על ספסל השיפוט ובמהלכן הטלתי רק על ארבעה נאשמים מאסר עולם, שניים ביצעו רצח כפול באכזריות גדולה, והשניים האחרים הואשמו במעשי טרור, אחד רצח במו ידיו והשני סיפק טכנולוגיה שגרמה לרצח של אנשים. האשמות נגד פולארד לא קרובות בחומרתן לאלה", כתב.

"פולארד העביר מידע למדינה ידידודית בלי כוונה לפגוע בארצות הברית", הוסיף מוקאסי במכתבו. "ראש ה-CIA לשעבר, ג'יימס וולסי ויו"ר לשעבר של ועדת המודיעין בסנאט, דניס דקונסיני, מכירים שניהם את האינפורמציה שפולארד חשף ואת הנסיבות, ושניהם הביעו את דעתם באחרונה באופן נחרץ שצריך לחון אותו. אני חושב שיהיה ראוי שתנצל את הכח שלך ותשחרר את האיש שכבר שילם הרבה יותר מחומרת מעשיו".

גורמים העוסקים בפעילות למען שחרורו של פולארד בארה"ב מסרו כי לאחר שתתפרסם פנייתו הרשמית של רה"מ צפויות ככל הנראה להתפרסם קריאות חשובות נוספות לשחרורו המיידי של הסוכן הישראלי.

ארה"ב: "שחרורו אינו על הפרק"

עם זאת, שעות ספורות לאחר הודעתו של רה"מ בנימין נתניהו כי יפנה לראשונה באופן פומבי לנשיא אובמה בבקשה לשחרר פולארד, הודיע הלילה דובר מחלקת המדינה האמריקנית פיליפ קראולי כי "שחרורו אינו על הפרק".

קראולי ציין כי אין בכוונת הממשל לשחרר מהכלא את פולארד, שהורשע כדין בבית המשפט ונכלא. "ראש הממשלה נתניהו מעלה את הסוגיה מדי פעם, והוא אף עשה זאת בקדנציה הקודמת שלו", אמר קראולי. "עם זאת, אם הוא רוצה להעלות את הסוגיה פעם נוספת בפני הנשיא - הוא מוזמן", הוסיף. מוקדם יותר הלילה אמר דובר הבית הלבן רוברט גיבס כי גם למיטב ידיעתו לא עומד שחרורו המרגל על הפרק.

נתניהו נענה למכתבה של אסתר פולארד

ההחלטה להיעתר לבקשה, שהועברה לרה"מ במכתב שהביאה עמה אסתר פולארד, התקבלה לאחר שורת שיחות ומגעים שקיימו ראש הממשלה ונציגיו בנושא זה עם בכירים בממשל האמריקני בחודשים האחרונים. 

"אני מתכוון להמשיך לפעול בנחישות לשחרור פולארד, גם בשל המחויבות המוסרית של מדינת ישראל כלפיו, וגם כדי שיונתן יזכה לחיות בחיק משפחתו ולשקם את בריאותו אחרי תקופת המאסר הארוכה", אמר אתמול ראש הממשלה.

בכהונתו הקודמת הכיר נתניהו בפולארד כסוכן ישראלי והעניק לו אזרחות ישראלית. מאוחר יותר הוא נסע לבקר את פולארד בכלא באופן אישי וכן העלה בפני נשיאי ארה"ב בשתי תקופות כהונתו כראש ממשלת ישראל.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק