רה"מ: "המו"מ על שליט נמשך, חמאס לא משיב"

ראש הממשלה משיב הערב לקריאות משפחת שליט להשיב את הבן גלעד מהשבי לאחר 1,639 ימים - ומעדכן על התנהלות המגעים. "ישראל קיבלה את הצעת המתווך הגרמני - חמאס טרם נתן תשובה כלשהי", נמסר בהודעה מיוחדת. הוריו של גלעד: "רה"מ שלח את גלעד - הוא יחזיר אותו"

ראש הממשלה בנימין נתניהו לא נשאר הערב אדיש נוכח הדברים הקשים שהשמיע יואל שליט, אביו של החייל החטוף גלעד בכנס שנערך בשעות הבוקר - ולאחר מכן בראיון מיוחד לתכנית שש עם עודד בן עמי. בהודעה מיוחדת שנמסרה הערב מלשכת ראש הממשלה נמסר כי המשא ומתן על שחרור החייל נמשך בשבועות האחרונים, אך בחמאס מסרים להתקדם בעסקה.

"הפעולות להשבת גלעד שליט בריא ושלם למשפחתו ולעמו נמשכות כל העת, בהנחייתו הישירה ובפיקוחו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, כולל בשבועות האחרונים", נמסר מלשכת ראש הממשלה. "פעולות אלה כבר הניבו את קלטת הווידיאו הראשונה של גלעד, את מינוי ציר התיווך הגרמני-מצרי ואת העסקה שהציע המתווך הגרמני. ישראל השיבה בחיוב להצעה זו, שכוללת שחרור מאות מחבלים עם דם על הידיים, אולם החמאס טרם נתן תשובה כלשהי".

עם זאת, שב ראש הממשלה והבהיר את "הקו האדום" אותו הוא לא מוכן לחצות בעסקה. "לצד המחויבות העצומה להחזיר את גלעד הביתה במהרה, ראש הממשלה בנימין נתניהו אחראי גם לשלומם ולביטחונם של כלל אזרחי ישראל", הבהיר נתניהו. "לכן אני עומד בתוקף על כך שמחבלים מסוכנים לא ישוחררו למקומות ביהודה ושומרון שמהם ניתן לבצע פיגועים בשטח ישראל".

הוריו של החייל החטוף: "רה"מ שלח את גלעד, הוא יחזיר אותו? 

מוקדם יותר הביעו הוריו של גלעד תקווה שהמשא ומתן יניב פירות בקרוב. "יש ניסיונות להחיות את המו"מ שתקוע בינואר האחרון", אמרו נועם ואביבה בראיון מיוחד לתכנית "שש עם". "ראש הממשלה שלנו גר כאן לידינו, בחרנו בו והוא אמור להחזיר את גלעד. הוא שלח אותו ואמור להחזיר אותו. לא ארגון הצלב האדום ולא נשיא צרפת ניקולה סרקוזי".

ההורים מספרים גם על הביקורים במאהל המחאה, ארבע שנים וחצי אחרי החטיפה. "באים פחות אנשים, לא כמו בקיץ ולא כמו בחגים", הם אומרים. "מחבקים אותנו ותומכים. גם העם שואל - איפה המנהיגים ואיפה ההחלטה? צריך להחזיר אותו כמה שיותר מהר".

"המסר שלנו ידוע", מדגישים הוריו של החייל החטוף. "אנחנו יושבים מול בית ראש הממשלה ותובעים מראש הממשלה היום, בהעדר חלופות אחרות, לבצע עסקה". בהמשך פנו ישירות לנתניהו: "לצערנו אחרי כל כך הרבה שנים, אין שפנים שראש הממשלה היה רוצה לשלוף מהכובע כמו שהוא יודע ואוהב לעשות, אבל אין".

נועם שליט: "מעדיפים חיילים שחוזרים בארונות" 

הבוקר נאם נועם שליט בכנס של הוועידה הארצית של ארגון "יד לבנים" בתל אביב. את דבריו העברנו בשידור חי כאן באתר.

"אני מתייצב לפניכם הבוקר כאח ששכל את אחיו התאום במלחמת יום הכיפורים, כמי ששירת בצה"ל ושלח את כל ילדיו לשרת את המדינה כפי שראוי, אך כבר לא מובן מאליו. אני מתייצב כאן כמי שבנו נפל בשבי החמאס ולא שב הביתה כבר 4 וחצי שנים", פתח שליט את דבריו.

הוא המשיך, "גלעד בני יושב בחשיכה הקרה בבדידות בעזה כבר 1640 ימים, כבר נצח בכל קנה מידה של בן אנוש. אני מתייצב בפניכם, אתם שמדגישים את עניין הגבורה, ומבקש לומר לממשלת ישראל -מדינת ישראל מפקירה את בני. אין מילה או פועל מכובסים אחרים כדי לתאר זאת".

"לצערי הרב יש לי חשש שהקברניטים היום מעדיפים להתמודד עם חיילים שחוזרים בארונות עטופים בדגל הלאום, על פני מאמץ, על פני לקיחת סיכונים והחזרתם בחיים", תקף שליט. "חוסר יכולתו של ראש הממשלה להתמודד עם עסקת אסירים היא תעודת עניות לעם ולממשלה".

הוא המשיך בנאום, "אני מתייצב בפניכם ואומר לראש הממשלה, לשר הביטחון ולמפקדים: גבורה אינה מתבטאת רק בשדה הקרב, אלא גם ערכי ערבות הדדית, היכולת שלנו להתמודד עם איומים קיימים. החלטות דורשות מנהיגות. החוסן הלאומי שלנו הולך ונשחק. מדינה שתפקיר, סופה להיות מופקרת. מדינה שתיטוש, סופה להיות נטושה. אני מתייצב בפניכם וזועק את זעקתו של גלעד, זעקתו האילמת. הקור בעזה גדול הרבה יותר".

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק