"רוסיה מביאה למלחמה בין ישראל לסוריה"

אתר ויקיליקס ממשיך להביך בכירים - הפעם בישראל ובמוסקבה. על פי מסמכים שנחשפו אמש, עמוס ידלין אמר לשגריר ארה"ב שרוסיה מנסה לדרדר את האזור למלחמה

ידלין: מוסקבה רוצה מלחמה (חדשות 2)

מסמכים חדשים ממשיכים להיחשף באתר ההדלפות ויקיליקס: במסמך שחובר ביוני 2007, המתאר שיחה בין ראש אמ"ן עמוס ידלין לשגריר ארה"ב בישראל ריצ'ארד ג'ונס, נכתב כי ידלין הביע חשש שרוסיה עלולה לגרור את ישראל וסוריה למלחמה - עוד באותו הקיץ.

בתשובה לשאלת השגריר לגבי הסיכויים למלחמה, ענה ידלין כי המצב מזכיר את הימים שלפני פרוץ מלחמת ששת הימים, בהם רוסיה דיווחה לסוריה על הכנות ישראליות למלחמה, הכנות שלא היו מעולם. ידלין טען כי כמו ב-67', הרוסים שוב מזהירים את סוריה מפני תקיפה ישראלית.

היחסים בין אבו מאזן לאיסמעיל הנייה טובים משחשבתם  

בהמשך המסמך נכתב כי ידלין טען שבין נשיא הרשות הפלסטינית אבו מאזן לראש ממשלת חמאס איסמעיל הנייה, התפתחתה מערכת יחסים קרובה למרות חילוקי הדיעות האידיאולוגיים ביניהם ולמרות הפרסומים על נתק ומתיחות בין מנהיגי הפלגים הפלסטינים.

במסמך נוסף נכתב על פגישה בין השר בנימין (פואד) בן אליעזר לשגריר האמריקני שהתקיימה במאי 2008 ובה בן אליעזר העריך בפני השגריר, שההאשמות סביב פרשת טלנסקי עשויות לאלץ את ראש הממשלה דאז אהוד אולמרט להתפטר מתפקידו. הדברים נכללו במסמך שנועד להכין את הנשיא לשעבר גורג' בוש לקראת ביקורו בארץ.

במסמך נוסף מדצמבר 2009, נכתב כי יועצו המדיני של ראש הממשלה נתניהו, רון דרמר, הודה בפני סנטורים אמריקנים שהנשיא אובמה לא מקבל מספיק קרדיט בישראל על מאמציו למען ביטחונה של ישראל. דרמר הביא כדוגמה את סיועו של אובמה בעניין דוח גולדסטון בנוסף להתערבותו במשברים סביב יחסי ישראל וטורקיה ועמדת האיחוד האירופי בעניין מזרח ירושלים.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק