מובארק: ישראל אשמה בקפאון המדיני

ישראל מתעסקת ב"כיבוש או חימוש" ולא עושה די כדי להתניע את המו"מ עם הפלסטינים, כך האשים היום נשיא מצרים חוסני מובארק בנאום בפרלמנט המצרי. מובארק, בדומה לקודמיו, התייחס לבנייה בהתנחלויות כחסם העיקרי לשיחות והוסיף כי בכך ישראל מנסה לקבוע עובדות בשטח, רגע לפני הקמת המדינה הפלסטינית העתידית

נשיא מצרים חוסני מובארק תקף היום את ישראל והאשים את הממשלה בקיפאון בתהליך השלום עם הפלסטינים. הנשיא המצרי אמר את הדברים בנאום שנשא בפני שני בתי הפרלמנט במצרים.

מובארק הזהיר את ישראל מפני המשך הקיפאון המדיני ואמר שביטחון תושביה תלוי בתהליך השלום ולא במה שהגדיר כ"כיבוש או חימוש".

הנשיא המצרי קרא בנוסף לארה"ב ולמדינות האיחוד האירופאי "לקחת אחריות" ולשבור את הקיפאון בתהליך. מובארק הוסיף ואמר כי הקהילה הבינלאומית לא עושה מספיק למען התקדמות בתהליך וקרא לה להתערב בהתנעה מחודשת של השיחות.

כמו מדינאים רבים שהשמיעו ביקורת על ישראל, גם מובארק לא חסך שבטו מהבנייה בהתנחלויות ותלה בה את האשם לקיפאון. מובארק הוסיף כי ישראל בנתה עשרות יחידות דיור בגדה המערבית, על שטח שאמור להיות שיטחה העתידי של המדינה הפלסטינית, וזאת כדי לקבוע עובדות בשטח.

 סלאם פיאד: "מוציאים את האלימות מהמשוואה"

בראיון מיוחד לחדשות 2 אמר בסוף השבוע ראש הממשלה הפלסטינית סלאם פיאד כי הפלסטינים "לא מעוניינים בהכרזה חד צדדית על מדינה. הכרזה חד צדדית לא תתרום ליכולת שלנו להקים מדינה. מה שאנו רוצים הוא הקמת מדינת פלסטין".

במהלך פורום סבן בוושינגטון, כשהשיחות הישירות בין הישראלים לפלסטינים הן כבר היסטוריה, בחר פיאד לפנות לציבור הישראלי עם מסר אחד - "תנו לנו צ'אנס".

"תהליך השלום הוא אפשרי"

כשנשאל לגבי התנגדות פלסטינית אלימה, או אינתיפאדה נוספת, אמר ראש הממשלה הפלסטיני כי "אפשרות כזו לא תהיה ולא הייתה חלק מהחשיבה שלנו. זה אומר לשנות את דוקטרינת הביטחון שלנו, וזה לא יקרה. אנו מוציאים את האלימות מהמשוואה".

"אני חושב שאפשרי בהחלט להניע את התהליך הזה, ושהוא ינוע במהירות מספקת בתנאי שסוף-סוף יהיה איזה עתיד לסוגיות הליבה, ושייעשה ניסיון של ממש להתחיל להגדיר היכן הצדדים עומדים", הוסיף פיאד.

כשנשאל האם הוא מאמין שאפשר להגיע להסכם בין ישראל והפלסטינים בעתיד הקרוב, ענה פיאד כי הדבר אפשרי בתנאי שהצדדים לא יתייאשו. "אני חושב שבעבר התבזבז הרבה יותר מדי זמן על התהליך
ועל התנצחויות, אבל אף על פי שנכשלנו פעמים רבות כל כך בעבר, אנחנו לא צריכים לוותר", אמר פיאד.

בנושא הפליטים הפלסטינים הפיתרון לדברי פיאד, יצטרך להתבסס על קווי היסוד המוסכמים של תהליך השלום, כפי שהיא מופיעה ביוזמה הערבית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק