טורקיה: "חלון ההזדמנויות לפיוס עם ישראל עומד להיסגר"

באנקרה מזהירים הלילה כי ככל שחולף הזמן, יהיה קשה יותר לדעת הקהל בטורקיה ובישראל לקבל הסכם פיוס בין המדינות. "האווירה החיובית תשכח, לא נמצא פתרון", מזהיר בכיר במשלחת הטורקית לשיחות עם ישראל

קולות פסימיים בטורקיה באשר להצלחת שיחות הפיוס עם ישראל: באנקרה מזהירים הלילה כי חלון ההזדמנויות לנרמול היחסים נסגר במהירות, בחלוף הזמן בו שתי המדינות לא מצליחות למצוא נוסחת פשרה שתסיים את המשבר הדיפלומטי.

השגריר הטורקי לשעבר אוזדם סאנברק, אחד מנציגיה של טורקיה בוועדת החקירה שהקים האו"ם לאירועי משט ה"מרמרה" בסוף מאי השנה, נטל חלק בשיחות עם ישראל בז'נווה בשבוע שעבר. "שתי המדינות הפכו לשבויות בידי דעת הקהל, וככל שחולף הזמן שוכח הסיוע הטורקי לישראל בכיבוי השריפה", הוא אמר הלילה. "במצב הזה נהיה קשה יותר לשתי המדינות לשכנע את העם בישראל ובטורקיה לקבל את העסקה".

"העובדה ששתי המדינות ניסו לפעול בצורה חיובית ולהסיר את המכשולים ביניהן מיד אחרי הסיוע הטורקי מראה שיש להן את הרצון לנרמל היחסים", אמר סאנברק. "בז'נווה שוחחנו עם הנציגים הישראלים בניסיון למצוא פתרון אמיתי למצב, אך אנחנו הצד הנפגע. תשעה טורקים נהרגו. אף אחד לא נהרג מהצד הישראלי. לראשונה נהרגו אזרחים טורקים בתקופת שלום. יהיו אשר יהיו התנאים, אין דבר שיכול להצדיק את ההרג".

"מירוץ נגד השעון"

עם זאת, ציין סאנברק כי השיחות בין המדינות עודן מתנהלות. "עדיין יש דיאלוג, אך זה מירוץ נגד השעון. התמיכה של הציבור בפתרון הולכת ונחלשת. ככל שיחלוף יותר זמן מהאווירה החיובית שנוצרה, כך יפחת הסיכוי למצוא פתרון". לדבריו, "שני הצדדים צריכים להפגין מנהיגות, אחרת ההזדמנות ההיסטורית תוחמץ וההיסטוריה תשפוט אותנו".

סאנברק בירך על העובדה שישראל משתפת פעולה עם האו"ם בחקירת אירועי המשט, אך עם זאת ציין כי ירושלים עדיין לא הגישה את הדוח שלה בנושא. "אנחנו עמדנו במילה שלנו והגשנו אותו לפני ה-1 בספטמבר", הוא אמר. "לישראל יש את הדוח שלנו, וכעת אנחנו מצפים שהיא תיתן את הדוח שלה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מפשירים היחסים עם טורקיה? סיקור מיוחד 

נתניהו יוזם סיום המשבר עם טורקיה

ארדואן: הסיוע לא משפר היחסים

ארדואן שוחח עם נתניהו: "תנחומיי"

משרד החוץ: טורקיה תסייע בכיבוי השריפה בכרמל

הטורקים אופטימיים: סוף המשבר קרוב

משרד החוץ מאשר: יש מגעים חשאיים עם טורקיה

ישראל מוכנה לפצות - ולא להתנצל

משפחות לוחמי השייטת נגד הפיוס עם טורקיה

למרות הביקורת: עדיין מנסים לפייס

אירן לטורקיה: למה עזרתם בכיבוי השריפה?